Přeskočit na obsah

Vyhodnocení záznamu glukometru pomocí počítače

Glykemický selfmonitoring se stal nedílnou součástí léčby diabetu. Změření glykémie poskytuje okamžitou informaci a dává tak možnost řešit aktuální situaci, tj. například hypoglykémii. Více naměřených hodnot glykémie pak umožňuje posoudit dynamiku vývoje glykémií a následnou účinnou úpravu léčby. Samozřejmě můžeme hodnotit glykémie zapsané v deníku tak, že se na ně podíváme. Moderní technika nám analýzu usnadňuje tím, že na glykemická data můžeme jednoduše aplikovat statistické metody a získat graficky názorné výstupy. Navíc stažení dat z glukometru má ještě jednu přídatnou hodnotu. Již profesor Pickup, „otec“ léčby inzulinovou pumpou, říkal „download all meters“, tj. „stáhněte data ze všech měřidel“ (nejen glukometrů, ale i inzulinových pump). Ne snad že by mezi diabetiky bylo více podvodníků než mezi nediabetiky. Ale pouze takto získáte opravdu reálnou představu, zda vůbec a jak často se pacient měří a jaké jsou hodnoty. Pominu zde praktiky některých pacientů, jako je měření spolužáků za úplatu či ředění kapky krve vodou, se kterými jsem se setkala nejen u dětských pacientů. Základním předpokladem vyhodnocení dat z glukometru je pacienta dobře instruovat o technice měření glukometrem, o nutnosti mít správně nastavené datum a čas na přístroji a o tom, že pro úpravu léčby je potřeba, aby měření měla jistou logiku. V případě léčby pacienta intenzifikovaným inzulinovým režimem je nezbytné mít naměřené tzv. velké glykemické profily, kde jsou zaznamenány i postprandiální glykémie a glykémie v noci. Znalost postprandiálních glykémií je důležitá i u pacientů s diabetem 2. typu. Frekvence glykemického selfmonitoringu ale není předmětem tohoto sdělení.

Ke stažení dat z glukometru potřebujeme odpovídající interface (datový kabel) nebo možnost bezdrátového propojení glukometru a počítače. Dále pak potřebujeme analytický software (SW, aplikaci). Řada zdravotnických přístrojů majících stejnou funkci má analytický software, který není kompatibilní se stejným typem přístroje jiného výrobce. V diabetologii je snaha zpracovávat data z glukometrů (pump) a vyjadřovat z nich výsledky pokud možno jednotně. Existují proto platformy umožňující získat a zpracovat data z různých přístrojů (glukometrů i pump; například se jedná o tzv. Diasend nebo DIABASS). Patrně nejefektivnějším způsobem zobrazování glykemických dat je tzv. AGP čili ambulantní glukózový profil (Ambulatory Glucose Profile), který vzniká sumací výsledků z mnoha dní měření. Původně byl vytvořen pro klasický glykemický selfmonitoring, následně byl adaptován pro CGM (continuous glucose monitoring). AGP je možné vizualizovat pomocí různých způsobů, například se zobrazením percentilů (10., 25., 50., 75. a 90. percentil). Počítačové zpracování dat umožňuje vytvářet další výstupy – například koláčové grafy ukazující čas strávený v normo‑, resp. hypo‑, resp. hyperglykémii a řadu dalších. Za nejdůležitější pro běžnou praxi považuji již zmíněný sumární grafický výstup (nazvaný například „standardní den“), umožňující identifikovat základní glykemické trendy a ty posléze s pacientem rozebrat. Důležité je posoudit i směrodatnou odchylku glykémií, která je nejjednodušším parametrem vypovídajícím o glykemické variabilitě.

Je snaha, aby si data ze zařízení mohl stahovat pacient sám a sám je i analyzoval. Důraz je tedy kladen na jednoduchost SW a jeho snadné ovládání. Existují SW určené speciálně pro odborníky a pak nástroje sdílené. Pokud pacient stáhne data pomocí nějaké webově sdílené aplikace a poskytne lékaři přístupové údaje, je takto možná i efektivní komunikace mezi pacientem a lékařem na dálku.

 

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené