Výhodou je racionální využití technologií
Kde jste se při tvorbě integrovaného endoskopické ho centra inspirovali? Je podobné pracoviště někde v České republice?
Podobná centra v zahraničí existují běžně. V České republice mají zkušenost s integrací endoskopických kapacit například v Hradci Králové nebo v Ústřední vojenské nemocnici, z menších nemocnic je možné jmenovat Kolín nebo Náchod. Naše kombinace ORL, plicní a digestivní endoskopie je však ojedinělá.
A proč jste zvolili tuto kombinaci?
Hledali jsme co nejvíce styčných bodů. Urologická nebo gynekologická problematika se přece jenom trochu více vymyká, ať už jde o endoskopickou diagnostiku či o endoskopickou terapii.
Je možné, aby zmíněné tři obory alespoň částečně drahou techniku sdílely?
Zcela určitě ano. Jednou z hlavních výhod tohoto uspořádání je racionální využití technologií. Endoskopické věže jsou zaměnitelné mezi všemi třemi obory. Podobné instrumentárium používají především ORL a pneumologie. S výhodou lze efektivně využívat i další přístroje -například laser nebo argon-plazma koagulaci. Bez problému můžeme toto zařízení operativně přemístit z jedné místnosti do druhé podle momentální potřeby.
Je ve vašem centru zařízení, které jinde není dostupné?
Samo o sobě asi ne. Je zde ale velmi dobrá laboratoř pro diagnostiku funkčních poruch trávicí trubice. Jde o špičkové pracoviště, ke kterému bychom v České republice těžko hledali obdobu. Této problematice se věnujeme dlouhodobě.
Není pro hospitalizované pacienty v závažném stavu transport do endoskopického centra přílišnou zátěží?
Vybavení pro urgentní ošetření pacientů, v jejichž případě by byl převoz spojen s vyšším rizikem, je pro oblast gastroenterologie zajištěno ve výškové budově FN Brno v samostatné pracovně a lze zde poskytnout urgentní péči i pro nemocné ostatních pracovišť lůžkového traktu. Podobně je stav řešen i v prostorách plicní kliniky. Urgentní ORL výkony jsou zajištěny na operačním sále.
Pokud jde o gastroenterologickou endoskopii, jste připraveni na to, kdyby občané masivně zareagovali na nabídku screeningové kolonoskopie v rámci prevence kolorektálního karcinomu?
Můžeme vycházet ze zkušeností Německa, kde byla screeningová endoskopie již zavedena. Zájem německé populace o toto vyšetření není příliš velký, pohybuje se mezi 9 až 13 procenty populace, jíž se týká. Takové množství bychom pokrýt dokázali. Zatím nás tento program nezahlcuje. Pro screeningové vyšetření kolorektálního karcinomu jsou vyčleněny samostatné kódy a sledujeme, kolik lidí si bude vyšetření přát. Na přesnou samostatnou statistiku je však ještě brzy.
Usiluje centrum o získání české akreditace (SAK), nebo dokonce mezinárodní akreditace (JCI apod.)? V jakém časovém horizontu?
O akreditování endoskopického centra jako samostatné jednotky se zatím nejednalo.
Jak se nemocnici spolupracovalo se společností Johnson & Johnson v rámci tohoto projektu?
Ze strany firmy J & J byla již od počátku patrná vstřícnost a snaha o co nejrychlejší vyřešení obtíží, které se zcela zákonitě při zahajování relativně velkého provozu musejí objevit, např. speciální přechodky pro některé typy endoskopů a podobně. EC by mělo pro firmu J & J sloužit i jako pracoviště školicí, což asi nejlépe charakterizuje povahu spolupráce.
Zdroj: Medical Tribune