Výrobou léčiv je Česko unikátem Evropy – 130 let tradice a kvality
Na dvorku před mlýnem U vodníka Slámy cinkají skleničky a polohlasně diskutují hloučky profesorů a byznysmenů. Ke dřevěnému dědkovi a bábě, kteří tu na oddělených lavičkách vysedávají dnem i nocí už mnoho let, se nějak nehodí. Venkovský mlýn ve slezském Háji u Opavy je sice místní památkou, ale na setkání obchodníků a vědců je to přece jen trošku zapadlý kout. Důvod k návštěvě tu ale objevíte brzy, je vidět přímo v mlýnici na černobílých plakátech, které zachycují prvopočátky výroby léků v Čechách. Právě v tomto mlýně, kdysi nazvaném Hraniční, který byl součástí Kylešovické osady č. 53, v roce 1883 založil první farmaceutickou výrobu Dr. Gustav Hell. Veřejná obchodní společnost Gustav Hell & Company pak zakrátko zásobovala celý rakousko‑uherský trh extrakty, vaselinami, obvazy i cukrovinkami. O tři roky později se ze mlýna přestěhovala do Glassnerovy továrny v Opavě‑Komárově a během prvních let už nabízela 274 druhů chemických a 130 druhů jiných léčiv, 96 extraktů a 93 drogistických výrobků rostlinného i živočišného původu. Na přelomu století získává Hellova firma medaili na světové výstavě v Paříži. V její historii se později objevují syn i zeť Dr. Hella, kteří pokračují v české farmaceutické výrobě a zakládají také lékárenskou praxi.
Když se dnes, po 130 letech od Hellových podnikatelských začátků, postavíte na ta samá místa a vdechnete atmosféru malebného mlýnského stavení, uvědomíte si, jakou samozřejmostí jsou pro nás lékárny plné moderních léků, jak těžké je objevit nový přípravek a jak náročné je vozit léčiva přes polovinu světa. A jak nesnadné je na přeplněném farmaceutickém trhu obstát. Ostatně i o tom diskutovali přítomní byznysmeni.
Opavský závod na výrobu léčiv nebyl jen Hellovou továrnou, ale ve 20. století také Galenou, později nesl jméno IVAX a v současné době patří společnosti Teva. Je největším zaměstnavatelem v kraji, ročně vyrobí 15 miliard tablet, a jak už to v globalizovaném světě bývá, posílá je co nejdál od domova, tedy na americký trh. „Je jasné, že na farmaceutickém trhu nejsme sami, ale tradiční firma se 130letou historií, kterou se pyšní opavský závod, je jen jedna a je unikátem Evropy,“ říká MUDr. Zdeněk Zahradník, generální ředitel Teva Pharmaceuticals CR.
Česká farmaceutická výroba propojuje na „domácím českém hřišti“ Opavu s Prahou, tedy sesterské společnosti Teva Pharmaceuticals CR a Teva Czech Industries, jež představují silnou středoevropskou strukturu izraelské Teva Pharmaceutical Industries Ltd. „Slavíme našich 130 let na trhu a současně si uvědomujeme, že máme stále ty samé výzvy: přinášet na trh špičkové léky a rozšiřovat náš záběr o nová generika a speciální léčiva, jako je např. přípravek Copaxone. Je dobré vědět, že zatímco ostatní farmaceutický trh o jednotky procent klesá, Teva v Česku o stejné jednotky procent roste,“ doplňuje MUDr. Zdeněk Zahradník. V centru pozornosti generické firmy je i vlastní vývoj a výzkum. Důvodem je jak slábnoucí výzkumný potenciál originálního trhu, tak dravá podnikatelská strategie Tevy coby lídra generického trhu. Přípravek Copaxone na léčbu roztroušené sklerózy užívá každý třetí pacient s touto nemocí. Uvedení dalších verzí tohoto léku na trh je pacienty očekáváno se stejnou nadějí jako kdysi první penicilinové přípravky.
Sešlost obchodníků se postupně rozptyluje do zahradních prostor mlýna; přestože už je večer a mnoho z přítomných má před sebou několikahodinovou cestu domů, nikdo se moc nemá k odchodu. Jsou tak zabráni do diskusí, z nichž mnohé začaly už před desítkami let nad lékovými formami nebo bezpečnějšími výrobními postupy, že se podobnému tématu nevyhnou ani příště. Unikum české farmacie už dávno není jen ve zdech zdejšího mlýna, je i daleko za oceánem a je i v srdci Evropy. Česko nejsou jen Baťovy boty nebo Škodovy závody. Jsou to také léky z Tevy.
Rita Gabrielová
Zdroj: MT