Výstava k sedmdesátinám ÚVN
Prvního pacienta přijala někdejší Masarykova vojenská nemocnice v září 1938. Na jaře roku 1939 se jí zmocnila okupační německá armáda a využila ji jako svou záložní nemocnici. Naplno pak začala fungovat až na podzim roku 1945. O pět let později byla Masarykova nemocnice přejmenována na Ústřední vojenskou nemocnici Praha a spolu s celou vojenskou zdravotnickou službou podřízena tehdejšímu ministerstvu národní obrany. Zaměřena byla převážně na klientelu čítající vojáky v základní službě, vojáky z povolání a další zaměstnance silových resortů. Od roku 1994 se ÚVN Praha otevřela i civilnímu obyvatelstvu.
V atriu pavilonu A budou moci pacienti ÚVN Praha i ostatní zájemci zhlédnout výstavu, jejímž autorem je Mgr. Zdeněk Polčák, až do konce letošního roku.
Patrně nejcennějším exponátem výstavy v atriu ÚVN Praha je mladoboleslavský automobil Škoda Popular upravený jako sanitní vůz. Díky malým rozměrům zaujala tato vozidla i tehdejší československou armádu, která jimi vybavila praporní obvaziště. Vystavený automobil Posádkové nemocnice Praha-Hradčany (rok výroby 1937) je zřejmě jediným dochovaným vozem tohoto typu.
Foto MT
Historii vojenského lékařství v českých zemích dokumentuje také vycházkový stejnokroj nadporučíka zdravotní služby československé armády z konce třicátých let minulého století.
V prosinci roku 1990 vyslala tehdy ještě československá armáda 200 svých příslušníků do Saúdské Arábie. Odstartovala tak další etapa jejího působení v novodobé historii. V roce 1994 se k vojákům mírové mise UNPROFOR připojuje i tým polní chirurgické nemocnice, který započal úspěšnou éru činnosti vojenských lékařů v misích české armády.
Plk. prof. MUDr. Miroslav Ryska, CSc., přednosta Chirurgické kliniky 2. LF UK a ÚVN Praha, který od prosince 2007 do března 2008 působil v mírové misi ISAF v Afghánistánu, zapůjčil pro expozici stejnokroj lékaře polní nemocnice. V afghánském Kábulu byl zařazen jako hlavní lékař 3. kontingentu polní nemocnice a chemické jednotky.
Foto MT
„Nemocnici netvoří jen stavby, nástroje a moderní přístroje, ale především lidé, kteří zde pracují a kteří se zasloužili o její úspěšnost. Myslím si, že bychom se neměli ohlížet zpět, ale dívat se dopředu, a pevně věřím, že dalších sedmdesát let bude pro vojenskou nemocnici neméně úspěšných,“ popřál ÚVN Praha při slavnostní vernisáži výstavy Richard W. Graber, velvyslanec USA v České republice, kterého zaujala expozice historických chirurgických nástrojů.
Zdroj: