Využití TachoSil® při biliodigestivním výkonu
Další hospitalizace následovala o tří týdny později s cílem provedení cholecystektomie. Vstupní hodnoty jaterních testů byly při přijetí ve fyziologických mezích, pacientka se subjektivně cítí již bez potíží, při vyšetření břicha nacházíme normální nález. Samotný výkon je obtížnější, v terénu po proběhlém zánětu jsme se snažili přehledně vypreparovat oblast krčku žlučníku a domnělého cystiku. Do přechodové zóny v místě krčku žlučníku ústí zcela neočekávaně filiformní d. hepaticus communis, který je však peroperačně označen za aberantní žlučovod.
První pooperační den dochází ke zvýšení všech hodnot v jaterních testech, následující den není již další zvýšení patrné. Vzhledem k nejistotě přesto indikujeme ERCP, které ukazuje přesvědčivé ztrátové poranění žlučových cest.
Pacientku jsme o jejím stavu informovali a následně ji připravili k další operaci. Při revizi jsme v podjaterní krajině nalezli nevelké množství zakalené žluči, identifikovali jsme zasvorkovaný pahýl choledochu asi 2 cm nad duodenem a centrální pahýl společného hepatiku cca 4 až 5 mm průměru, délky přibližně 10 mm. Po odstranění svorky se vyprazdňuje hustá zakalená žluč. Provedená cholangiografie s dobrou náplní celého žlučového stromu potvrzuje normální intrahepatické anatomické poměry. Následně konstruována obtížná anastomóza krátkého pahýlu filiformního společného hepatiku na exkludovanou kličku jejuna podle Rouxe. Žlučovod byl vzhledem k ischemizaci stěny zkrácen až na 1 mm. K podpoře hojení byl využit preparát TachoSil, který byl aplikován na vysokou hilovou anastomózu ve formě cirkulární manžety.
Po výkonu dochází k metabolickému rozvratu a rozvíjí se syndrom respirační tísně, pacientka znovu intubována a přeložena na ARO. Po extubaci a stabilizaci je po týdnu přeložena zpět na naše oddělení. Během celého pooperačního období nedošlo z břišního drénu k výraznější sekreci, zpočátku jde o serosanguinolentní, později již o čistě serózní odpad. Peristaltika se u nemocné obnovila čtvrtý pooperační den, 18. pooperační den je s plně obnovenou pasáží a zhojenou operační ranou pacientka propuštěna do domácího ošetřování.
Závěr
Anomálie žlučových cest se vyskytují v průměru u jednoho až tří procent operovaných pacientů. Většinou však jde o nevýznamné odchylky průběhu jednotlivých žlučovodů. V našem případě se jednalo o vzácnou anomálii žlučníku nasedajícího na d. choledochus s agenezí d. cystikus.
Biliodigestivní výkony po ztrátových poraněních žlučových cest často hrozí insuficiencí anastomózy a vznikem píštělí. Použitím zmíněného přípravku bylo dosaženo velmi dobrého spojení kvalitativně odlišných biologických tkání. V rozhodující fázi léčení se ukázalo použití tohoto přípravku jako unikátní a vysoce zhodnocující dobrý operační výkon.
Zdroj: