Přeskočit na obsah

Vývoj hormonální antikoncepce směřuje k přirozenosti

Hormonální antikoncepce, která je dnes i v České republice nejrozšířenější spolehlivou metodou zábrany početí, prošla od svého uvedení do klinické praxe v šedesátých letech 20. století významným vývojem. Výzkum se zaměřil nejen na nové složení, ale také na nové formy jejího podávání.

Současným trendem je zaměření na přirozenost a látky tělu vlastní. Aspekty moderní doby – budování kariéry, možnost cestování, lepší zdravotní stav populace – to všechno posunuje věkovou hranici pro plánování rodiny stále výš. Řešení antikoncepce je jedním z důležitých témat pro ženy od puberty až do věku, kdy na dveře klepe období přechodu.

V širokém věkovém rozvrstvení populace českých žen se setkáváme s různým přístupem a názory na hormonální antikoncepci. Ženy ve středním věku bývají zpravidla více ovlivněny historickými předsudky a obavami ze škodlivosti antikoncepce než ženy mladšího věku.

Antikoncepce z historického pohledu

Potřebu chránit se před nechtěným otěhotněním už měly ženy ve starém Egyptě, které používaly pesar lubrikovaný medem. Od středověku lidé používali také kondomy z plátna či živočišných tkání, které však byly stále velmi nespolehlivé. Teprve s příchodem první hormonální antikoncepční pilulky v roce 1960 se ženy mohly spolehlivě a pohodlně chránit před nechtěným těhotenstvím.

V Evropě byla hormonální antikoncepce zpočátku předepisována vdaným ženám nebo ženám s poruchami menstruačního cyklu. Teprve v 70. letech začali lékaři tuto antikoncepci předepisovat i ostatním zdravým ženám, což umožnilo rychlý nárůst uživatelek.

Antikoncepční pilulka významně změnila životní styl 20. století a je právem považována za jeden z největších objevů medicíny 20. století.

Stala se zásadním mezníkem v emancipaci žen, snížila počet interrupcí a zvýšila sexuální prožitek žen, které se obávaly nechtěného těhotenství.

Osmdesátá léta minulého století zaznamenala mírný pokles uživatelek hormonální antikoncepce. Důvodem byly obavy z možných nežádoucích účinků, které měly návaznost na vysoké hladiny hormonů. Původní pilulky totiž obsahovaly až 150 µg estrogenu. Koncentrace estrogenu jsou u současné antikoncepce výrazně sníženy, a to až na 30–15 µg.

Navíc původní progestin norethisteron je nahrazen moderními hormony s přidanou hodnotou.

Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 2/2009, strana 64

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené