Význam měření kvantitativní ultrazvukové denzitometrie u osteopatie nedonošených
Osteopatie u nedonošených novorozenců je metabolické onemocnění kostí způsobené nedostatečnou mineralizací a sníženou denzitou kostního minerálu (bone mineral density, BMD). Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je osteopenie definována jako BMD pod 1,0 a/nebo pod 2,5 směrodatné odchylky referenční hodnoty BMD u zdravého jedince. V současné době neexistují referenční hodnoty pro nedonošené novorozence.
Osteopatie vzniká nedostatečnou mineralizací kostní matrix nedonošených novorozenců s následným narušením mikroarchitektury kostní tkáně a zvýšením kostní fragility.
Před zavedením fortifikace mateřského mléka a parenterální výživy s vyšší suplementací kalciem a fosforem byla osteopenie popisována u 23 % novorozenců velmi nízké porodní hmotnosti. V současnosti se předpokládá, že incidence osteopatie je celkově nižší.
Rizikovými faktory vzniku osteopatie nedonošených jsou intrauterinní růstová restrikce, extrémní prematurita, nedostatečná suplementace kalcia a fosforu, dlouhodobá parenterální výživa, podávání mateřského mléka bez fortifikace, farmakoterapie (steroidy, diuretika, methylxanthiny), snížený pohyb dítěte, malabsorpce vitaminu D, fosforu a kalcia (cholestáza, syndrom krátkého střeva) a poruchy metabolismu vitaminu D (renální onemocnění, enzymatické poruchy, které narušují hydroxylaci vitaminu D).
Klinický obraz osteopatie nedonošených
Klinické známky osteopatie nedonošených jsou vždy pozdní (většinou minimálně od 6. postnatálního týdne). V klinickém obraze dominují: měkké záhlaví, výrazná dolichocefalie, porucha lineárního růstu kostí, neprospívání, postnatální růstové restrikce a patologické fraktury (nejčastěji žeber, femuru a humeru).
Diagnostika osteopatie nedonošených
Laboratorní vyšetření
Stanovení sérových hodnot fosforu (P): suspektní osteopatie při hodnotách P < 1,8 mmol/l, jisté známky osteopatie při P < 1,2 mmol/l.
Vyšetření alkalické fosfatázy (ALP): hodnoty > 12–15 μkat/l (kostní izoforma ALP v novorozeneckém věku je zastoupena 90 %). Zvýšená hladina ALP je však přítomna i při zrychleném růstu.
Stanovení sérových hodnot vápníku (Ca): Hladina Ca může být normální, zvýšená i snížená (při výraznější depleci fosforu je diagnostikována hyperkalcemie).
Stanovení parathormon (PTH): Zvýšená hodnota PTH svědčí pro významný deficit kalcia a cholekalciferolu (parathormon udržuje kalcemii, zvyšuje ztráty fosforu). Přesné referenční hodnoty PTH pro ELBW zatím neexistují.
Stanovení TRP (tubulární reabsorpce fosforu) v moči: citlivý indikátor fosfátové suplementace. Suplemantace P je dostatečná při hodnotách TRP > 95 %.
Stanovení poměru Ca2+:PO4 v moči: normální je poměr Ca/P < 1,0 (měřeno v mmol/l).
Stanovení odpadů P a Ca během 24 hodin v moči: vyšetření se nedoporučuje s ohledem na nejasnou interpretaci dat.
Zobrazovací metody
Rentgenologické vyšetření: pro diagnostiku osteopatie je RTG obraz velmi pozdním ukazatelem. Objektivní RTG změny jsou viditelné až při snížení kostního minerálu o 20–40 %.
Denzitometrie – DEXA (dual energy X‑ray absorptiometry): při vyšetření DEXA se používá rentgenové záření ve dvou různých energetických hladinách. Výhodou vyšetření je metoda DEXA vhodná pro děti.
Kvantitativní ultrazvuková denzitometrie (QUS) – Sunlight Omnisense 9000
Principem metody kvantitativní ultrazvukové (QUS) denzitometrie je měření změn šíření, absorpce a odrazu ultrazvukového vlnění v různých tkáních. QUS se může provádět na různých kostech – dominantně patní kost a dále patela, tibie, eventuálně radius. Výsledkem měření je rychlost šíření ultrazvukové vlny kostí (SOS – speed of sound) a míra jeho oslabení (BUA – broadband ultrasound attenuation). K jednoznačným výhodám metody patří nulová radiační zátěž, uživatelská jednoduchost, minimální invazivita a možnost opakovaného měření.
Výsledky QUS jsou vyjádřeny v metrech za sekundu a korelovány se získanými hodnotami SOS pro daný věk. Přístroj Omnisense 9000 zobrazuje kostní SOS se Z‑skóre (v jednotkách standardní odchylky vztažené k věku a pohlaví pacienta vůči referenční databázi) a vyjadřuje míru rizika fraktury, která je kalkulována z pacientovy hodnoty SOS a referenční databáze. Při měření na dvou místech je vytvořen Multi-Site výsledek – klinický index založený na analýze kombinace měření. Možnost měření na více místech je dána možností použití více sond.
- Kvantitativní ultrazvukovou denzitometrii měříme u všech perinatálně ohrožených novorozenců dispenzarizovaných v ambulanci dlouhodobého sledování.
- Vyšetření kvantitativní ultrazvukové denzitometrie korelujeme laboratorními hodnotami Ca/P metabolismu (měření ALP, Ca, P ev. PTH) a klinickým stavem dítěte (dynamika celkového tělesného růstu, BMI, psychomotorický vývoj).
- Vyšetření provádíme u všech dětí v 6, 12 a 24 měsících korigovaného věku.
- V rámci pilotní fáze projektu je plánované vyšetření QUS u 80 perinatálně ohrožených novorozenců.
Cílem vyšetření je včasná predikce osteopatie nedonošených, posouzení validity vyšetření QUS ve vztahu k laboratorním a klinickým parametrům osteopatie nedonošených a rozšíření možností současné diagnostiky onemocnění.
V případě včasné diagnostiky osteopatie nedonošených je možné včasnou intervencí snížit závažné komplikace a zlepšit celkový zdravotní stav u vysoce rizikové populace dětí
Zdroj: MT