Přeskočit na obsah

VZP chce řídit síť praktiků. Problémy gradují

Třetina praktických lékařů pro děti a dorost zvažuje v příštích pěti letech ukončit praxi. VZP řeší, jak směrovat dětské praktiky i praktické lékaře pro dospělé tam, kde jsou nejvíc potřeba.



Po ministerstvu zdravotnictví a obcích chce systematicky podporovat praktické lékaře ve znevýhodněných oblastech i Všeobecná zdravotní pojišťovna. Mapuje jejich síť a tam, kde bude stát o nového praktického lékaře, nabídne po individuálním jednání bonifikaci.

„Budeme se snažit směrovat lékaře, kteří přicházejí do sítě, tam, kde je nejvíce potřebujeme,“ uvedl náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči Ing. David Šmehlík. Lékař, který zvažuje otevření praxe praktického lékaře, má najít na webových stránkách VZP přehledně místa, kde o posílení sítě primární péče pojišťovna stojí. Tam má mít prakticky jistotu uplatnění.

Žádná konkrétní pravidla, jak se bude bonifikace pro lékaře ve znevýhodněných oblastech určovat, Šmehlík neuvedl. Úhrada by se mohla podle něj navýšit asi o třicet procent. „Variabilita dosud byla velká a bonifikace do odlehlých oblastí nedoputovala. Teď postupujeme velmi systematicky na základě dat, map, dostupnosti, informací o kapacitě,“ dodal Šmehlík.



Podpora předání praxe

VZP údajně má mapy sítě poskytovatelů, ze kterých je zřejmé, kde už dnes praktičtí lékaři chybějí. Nyní se snaží ve spolupráci se sdruženími praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost zjistit, kteří lékaři v reálu mají plné kapacity a kteří naopak nové pacienty přijímají. To hodlá i zveřejňovat. Postupně chce pojišťovna do svého systému zahrnout i to, kde se lékař chystá ukončit praxi. V takových místech chce podporovat předávku ordinace nástupci, případně posílení jiných ordinací v místě o dalšího lékaře a podobně.

Na novém systému podpory sítě praktických lékařů spolupracuje VZP s odbornými společnostmi všeobecného lékařství i praktických dětských lékařů a se sdruženími praktiků pro děti i dospělé.

„Jako Sdružení praktických lékařů budeme poskytovat informace o našich členech a budeme se snažit zprostředkovat kontakt mezi lékaři, kteří končí, a lékaři v předatestační přípravě. Chceme jim pomoci navázat vztah, eventuálně pomoci s prodejem praxe. Naším cílem je, aby nám zbytečně nevznikaly ordinace na zelené louce, ale aby mladí lékaři bez větších turbulencí přebírali stávající praxe,“ uvedl MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů ČR. VZP by tak mohla spíše podporovat rozšíření kapacit stávajících lékařů než vybudování konkurenční ordinace. „Budoucnost praktického lékařství je v praxích minimálně o dvou lékařích,“ myslí si Šonka.



Praktičtí lékaři chybějí na desítkách míst

Dotační program pro ordinace praktiků na vybavení a mzdu sestry zřídilo v roce 2016 ministerstvo zdravotnictví. V jeho rámci mapuje oblasti s omezenou dostupností primární péče, ve kterých mohou lékaři o dotaci žádat. Na seznamu je aktuálně pro segment všeobecného praktického lékařství 23 okresů či konkrétních míst a další čtyři celé kraje – Vysočina, Ústecký, Karlovarský a Liberecký. V případě praktických dětských lékařů je na seznamu oblastí s omezenou dostupností celá Vysočina a Karlovarský kraj a dalších 26 konkrétních lokalit nebo okresů. V lednu chce ministerstvo představit nový systém podpory rezidenčních míst nejen pro praktiky, ale i pro lékaře dalších odborností. Dotace chce odstupňovat pro různé odborností i různá místa v republice podle potřebnosti.

Také některé obce dokáží praktické lékaře motivovat, a to například nabídkou výhodného nájmu v dobře vybavené ordinaci. Podle jednatelky sítě ordinací Všeobecný lékař Olgy Janovské, která se zaměřuje na venkovské oblasti, právě u VZP podpora dosud vázla. „Nepociťujeme žádnou podporu od zdravotních pojišťoven pro geograficky znevýhodněná místa. Obec a kraj nám vyjde vstříc, zdravotní pojišťovna nám obvykle pouze slibuje,“ tvrdí Janovská.



Generační obměna u dětských praktiků vázne

Problém se stárnutím populace praktických lékařů, a zejména pak praktických lékařů pro děti a dorost, je akutní. „V případě praktických lékařů pro děti a dorost je situace alarmující, v následujících pěti letech zvažuje třetina praktických lékařů pro děti a dorost ukončení praxe,“ uvedla MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR. Problém s nedostatkem praktických dětských lékařů podle ní brzy nebude jen v některých méně oblíbených regionech, ale prakticky všude.

Předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP MUDr. Alena Šebková uvedla, že usiluje o obnovení samostatného postgraduálního vzdělávání pro dětské praktické lékaře. Od poloviny roku 2017 se absolventi, kteří by chtěli jít do ordinací praktického dětského lékařství, vzdělávají s nemocničními dětskými lékaři v nemocnicích s minimem praxe v samostatné ambulanci. Šebková nevidí naději, že by někteří z těchto mladých lékařů skutečně do jejího oboru po atestaci nastoupili. Očekává naopak silný propad příchodu mladých lékařů.

U praktických lékařů pro dospělé se zatím generační obměna podle všeho daří, do oboru vstupuje každoročně 150 nových mladých lékařů. Letos se však situace mimořádně zkomplikovala, protože potřebná vyhláška o vzdělávání lékařů v základních kmenech vyšla teprve v říjnu a praktičtí lékaři se obávají, že se nestihnou včas připravit na žádosti o rezidenční místa. Společnost všeobecného lékařství se snaží vyjednat s ministerstvem zdravotnictví postup, jak vše stihnout do doby, než se absolventi budou k atestačnímu vzdělávání přihlašovat. „V současné době se připravuje metodika na rezidenční místa, takže v podstatě nejsme schopni praktické lékaře vzdělávat. Nemůžeme si dovolit roční výpadek 160 nových lékařů jen proto, že to administrativně nezvládneme,“ varuje předseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP doc. Svatopluk Býma.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Den vzácných onemocnění 2024

28. 3. 2024

Jde o několik pacientů s konkrétní diagnózou. Avšak je již známo přes 10 000 klinických jednotek a jedná se o miliony pacientů. Česko patří k zemím s…