Přeskočit na obsah

Za chronickou únavu mohou viry

Tým Judy Mikovitsové z Whittemore Peterson Institute for Neuro‑Immune Disease v nevadském Renu publikoval v prestižním vědeckém týdeníku Science důkazy, které spojují vznik syndromu chronické únavy s infekcí retrovirem XMRV. Tento virus pochází od myší a je blízce příbuzný myšímu leukemickému retroviru MLV.

Podezření na retroviry jako příčinu syndromu chronické únavy měli lékaři delší dobu. Aktivaci imunitního systému při virové infekci často provázejí vyčerpání a pokles kognitivních funkcí.

Nástup syndromu chronické únavy se navíc projevuje po onemocněních s příznaky podobnými chřipce. Mikovitsová ve spolupráci s Robertem Silvermanem z Cleveland Clinic Foundation analyzovala krevní vzorky 101 pacientů se syndromem chronické únavy a 218 zdravých lidí. V 67 % vzorků nemocných prokázali přítomnost provirové DNA viru XMRV. Ve vzorcích zdravých jedinců se provirová DNA viru XMRV vyskytovala jen v 3,7 % případů.

Silverman odhalil před několika roky v infekci virem XMRV jednu z příčin nádorových onemocnění prostaty; také se pojí s nejagresivnějšími typy nádorů. Mikovitsová a Silverman prokázali, že viry spojované s nádory prostaty a viry nalezené u pacientů se syndromem chronické únavy sdílejí více než 99 % provirové DNA. Navíc prokázali v laboratorních podmínkách, že retrovirus z infikovaných buněk imunitního systému pacientů s chronickým únavovým syndromem proniká aktivně do buněk prostaty.

Dokončeni na str. A5

Asociace syndromu chronického vyčerpání s infekcí retrovirem XMRV může být podstatně četnější, než naznačují genetické testy cílené na přítomnost provirové DNA, která zachytí jen aktivní infekci. Zatím nepublikované výsledky z laboratoře Judy Mikovitsové naznačují, že protilátky proti retroviru XMRV jsou detekovatelné u více než 95 % ze 330 pacientů trpících syndromem chronické únavy. U zdravé populace byl průkazný titr protilátek proti retroviru XMRV odhalen jen ve 4 % prověřených případů. Studie ze Science nepodává jednoznačný důkaz o kauzální souvislosti mezi infekcí retrovirem XMRV a rozvojem syndromu chronické únavy. Mikovitsová ale považuje virus za velmi pravděpodobnou příčinu onemocnění. Chronická infekce retrovirem XMRV může vyvolat prudký nárůst hladin zánětlivých cytokinů, jenž je patrný i u některých pacientů se syndromem chronické únavy. Retroviry blízce příbuzné XMRV vyvolávají hemolýzu a následně snižují kapacitu krve přenášet kyslík. Nelze vyloučit, že podobně působí i samotný XMRV.

V současné době se většina odborníků zdráhá studii nějak podrobněji komentovat a čeká na nezávislé potvrzení překvapivých zjištění Mikovitsové a Silvermana. Virologové se pozastavují nad relativně vysokou četností zdravých osob infikovaných virem XMRV.

„Svým způsobem je to rovněž velmi zarážející zjištění,“ řekl v rozhovoru pro vědecký týdeník Nature virolog John Coffin z bostonské Tufts University. „Pokud se to potvrdí, deset milionů Američanů je nakaženo virem, který je spojován se dvěma závažnými onemocněními.“

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené