Za syndrom náhlé smrti kojenců může kouření
Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS) je hlavní příčinou úmrtí dětí v prvním roce života, s maximem výskytu mezi 2. a 4. měsícem. V České republice se četnost výskytu tohoto syndromu pohybuje kolem 3 až 3,5 na 1 000 narozených dětí.
„Nedonošené děti patří sice z pohledu syndromu náhlého úmrtí k nejohroženějším skupinám, avšak účinek expozice cigaretovému kouři v prenatálním období a související hypoxémie na řízení jejich kardiovaskulárního a respiračního systému nebyl dosud vyhodnocen,“ vysvětlil Shabih Hasan a jeho kolegové z University of Calgary v kanadském státě Alberta. Hasan a jeho tým zaznamenávali kardiorespirační variability za stavu normoxémie a hypoxémie u 22 spontánně dýchajících dětí předčasně narozených mezi 28. a 36. týdnem gestace, přičemž 12 z nich se narodilo kouřícím matkám a 10 z nich nekuřačkám.
„Zjistili jsme, že ve srovnání s kontrolní skupinou novorozenců jsou spontánní obnova dýchání i hodnoty saturace kyslíkem negativně ovlivněny u dětí exponovaných cigaretovému kouři,“ uvedli autoři s tím, že tyto výsledky sledování objasňují příčiny přítomnosti obzvláště vysokého rizika syndromu náhlého úmrtí u předčasně narozených dětí kuřaček. Kromě toho investigátoři zjistili, že děti kuřaček vykazovaly signifikantně vyšší nárůst srdeční frekvence během hypoxemické periody ve srovnání s kontrolními novorozenci.
Pro vysvětlení syndromu náhlého úmrtí kojence existuje ještě mnoho dalších hypotéz. Uvádí se, že primární příčinou smrti by mohla být nefunkčnost regulačních mechanismů vedoucí k zástavě dechu nebo kardiovaskulárnímu selhání. Jedna z alternativ předpokládá primární poškození funkce dýchacího centra. Další experti poukazují spíše na primární úlohu srdečního selhání. V časopise Lancet byla popsána i možná asociace mezi uvedeným syndromem a vyšší koncentrací potenciálně nebezpečných bakterií, zvláště pak Staphylococcus aureus a Escherichia coli.
Zdroj: