Přeskočit na obsah

Zájem o léčebné konopí roste i mezi lékaři

Jedním z řady témat JIK byla i problematika bolesti. O možnosti využití konopí v této oblasti hovořil MUDr. Marek Hakl, Ph.D., Klinika algeziologie a preventivní péče a Chirurgická klinika LF MU a FN Brno.



Bolest při léčbě zhoubných onemocnění, po operacích, neuropatická bolest, nechutenství, špatný spánek – od těchto potíží může lidem pomoci léčebné konopí. Počet těch, kteří žádají recept na tuto rostlinu, rok od roku stoupá (přesná čísla nejsou známa, jde o desítky lidí). „Jsme moc rádi za další možnost, jak ulevit pacientům od trvalé bolesti, a předpokládáme, že počet těch, kteří tuto možnost úlevy využijí, poroste. Setkáváme se často s tím, že bolest limituje pacienty v práci, a léčebné konopí rozšiřuje možnosti, jak je nenechat zbytečně trpět,“ říká MUDr. Hakl, v jehož ordinaci dostává tuto léčebnou látku přibližně 30 pacientů. Bohužel podle něj někteří schopnosti konopí přeceňují. Jak vysvětluje, nejde o všespásnou léčbu, spíše doplněk současné standardní léčby.

V tuzemsku je využití konopí pro léčebné účely legální od dubna 2013 a ČR patří mezi první země, kde se rostlina pro léčbu legálně využívá. Cena konopí postupně klesala a nyní se pohybuje kolem 200 korun za gram. Podle odhadů odborníků se v ČR ročně vypěstuje přibližně 20 tun nelegálního psychotropního konopí, pro srovnání legálního léčebného konopí se od roku 2014 prodalo asi sedm kilogramů.

Nejvhodnějším způsobem podávání konopí jsou podle MUDr. Hakla kapsle, protože umožňují konopí přesně dávkovat. Konopí pacienti mohou užívat i jinými způsoby: v čokoládě, inhalací pomocí vaporizéru nebo perorálně. V současné době mohou tuto léčbu předepisovat specialisté, kteří se zaregistrují ve Státní agentuře pro konopí pro léčebné použití a zřídí si přístup do systému předepisování léků s omezením.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené