Zajímanosti v pediatrii: O vodníkovi - Jak jsme o něm ve škole neslyšeli
Známe ho všichni již od dětství. Je menší ohnuté postavy, třebaže s rysy stárnoucího muže. Jeho modrofialová pleť má výrazný nazelenalý nádech, nápadně kulaté oči žhnou žlutozeleným či zarudlým bělmem. Hlava je pokryta dlouhými žlutými vlasy sahajícími až na záda. Krátký krk s vysoko uloženým ramenem vytváří dojem rozšiřujícího se přechodu hlavy přímo do deformovaného nahrblého hrudníku. Kulaté dlaně s krátkými prsty končí paličkovitě rozšířenými konečky posledních článků, které jsou překryty klenutými nehty ve tvaru sklíček od hodin. Objevuje se poblíž mlýnů, mlýnských náhonů a stavidel. Sedá na bobku a prozpěvuje rytmické melodie.
Inspirace umělců – básníků a malířů – je založena na lidovém vyprávění o vodníkovi přenášeném ve slovanských krajích Čech, Polska a Ukrajiny z generace na generaci. Vyprávěním nabývá vodník démonologických prvků, jako je život pod vodou, neobyčejná moc a síla daná spojením s vodou či změny podoby. Objevuje se však řada dějových prvků, které odpovídají reálným jevům venkovského života kolem vody. Tak, jako vytvářejí jednotlivé popisné a dějové prvky reálný dojem, i pro popisovanou postavu může existovat podklad vycházející ze života. Může být odpozorován, vyprávěn a převyprávěn, doplňován, dokreslen vlastní úvahou a nedokonalou vzpomínkou, zveličován, zobecněn. Co je na vodníkově postavě pravděpodobné? Existuje nějaký podklad, který by mohl přijatelně vysvětlit některé z jejích charakteristických rysů?Pokus o vysvětlení z medicínského pohledu
Objektivním nálezem je obecně u vodníka jeho namodralá pleť. Dochází k tomu například při vrozené překážce v odtoku krve z pravé srdeční komory do plicní tepny při jejím zúžení za přítomnosti defektu komorového septa. Jde o vrozenou srdeční vadu známou jako Fallotova tetralogie. Přetrvávající defekt mezikomorové přepážky umožňuje neokysličené krvi vracející se z těla odtékat znovu do aorty a ke tkáním tělesných orgánů, aniž by se obohatila kyslíkem v plicích. Nedokonalé okysličení tkání s lividním zbarvením kůže a sliznic dalo takovým dětem hromadné pojmenování – modré děti. Nedostatek kyslíku v krvi podporuje tvorbu většího množství červených krvinek. Plethora zdůrazňuje zarudnutí průsvitných spojivek v očních důlcích, zdůrazňuje nápadné zbarvení rtů a ušních lalůčků a koneckonců i pleti na obličeji a na kůži celého těla anebo nehtových lůžek. Nedostatečné okysličení kostěných částí konečných článků prstů mění jejich tvar do podoby paliček. Od cyanotického obličeje se nápadně odráží žlutavé zbarvení vlasů s nízkým obsahem barviva. Nedostatečná dodávka kyslíku tkáním vede k únavnosti takového jedince, omezuje jeho celkovou aktivitu. Dítě začíná později chodit, málo se pohybuje, zadýchává se, často posedává a vyhledává úlevnou polohu na bobku.
...
Plnou verzi článku najdete v: Pediatrie po promoci 2/2005, strana 56
Zdroj: