Přeskočit na obsah

Zákaz kouření přináší ovoce

Když začaly v některých amerických státech i zemích Evropské unie platit zákazy kouření na pracovištích a veřejných místech, odvážili se jen ti nejodvážnější předvídat, k jakému poklesu incidence kardiovaskulárních, cerebrovaskulárních, nádorových či respiračních onemocnění a k jakému poklesu úmrtnosti by to mohlo vést. Ani ti největší optimisté však nevyslovovali dvojciferná čísla…

V minulých dnech však byly shodou okolností publikovány v předních kardiologických časopisech – Circulation a Journal of Clinical Cardiology – hned dvě významné práce svědčící o tom, že pozitivní efekt těchto zákazů je nejen větší, ale také rychlejší, než se očekávalo, a s přibývajícím časem navíc dále narůstá.

Prof. James Lightwood (University of California, San Francisco) publikoval v Circulation metaanalýzu 13 dříve publikovaných prací a dospěl k závěru, že incidence infarktů myokardu v Evropě i Severní Americe začala klesat během velmi krátké doby po zavedení zákazu kouření na pracovištích a veřejných místech – již po prvním roce činil tento pokles 17 % a pak dále pokračoval až k 36 % na konci třetího roku.

Prof. Lightwood komentoval tato zjištění slovy: „Jde o další příspěvek k již tak silným důkazům, že i pasivní kouření přispívá ke vzniku akutních infarktů myokardu a že legislativou zaměřenou proti němu účinně chráníme veřejnost a její zdraví.“ Zcela konkrétně – jen ve Velké Británii se odhaduje počet zachráněných životů během deseti let platnosti protikuřáckých opatření na sedmdesát tisíc!

Dokončení na str. A7

Druhým dokladem pozitivního dopadu zákazu kouření je práce D. G. Meyerse, J. S. Neubergera a J. Heho (Oddělení interního lékařství, preventivní medicíny a biostatistiky Lékařské fakulty Kansaské univerzity v Kansas City) Cardiovascular Effect of Bans on Smoking in Public Places – Systematic Review and Meta‑Analysis, publikovaná on‑line 21. září 2009 v Journal of the American College of Cardiology (JACC). Autoři v ní přinesli systematický přehled a výsledky metaanalýzy, jejímž cílem bylo posoudit vztah mezi zákazem kouření na pracovištích a veřejných místech a incidencí akutních infarktů myokardu.

Východiskem studie byla hypotéza, že pokud je pasivní kouření spojováno s 30procentním vzestupem rizika akutních infarktů myokardu, měl by zákaz kouření na pracovištích a veřejných místech vést k poklesu tohoto rizika.

Autoři proto pomocí databází PubMed, EMBASE a Google Scholar a bibliografií relevantních studií a přehledových článků vyhledali seriózní recenzované originální práce, publikované na toto téma v období od ledna roku 2004 do dubna roku 2009, a to s použitím klíčových slov „smoking ban“, „heart“ a „myocardial infarct“. Vzhledem k jejich vysoké kvalitě mohli zařadit všechny vyhledané práce. Metaanalýza výsledků jedenácti studií (trvaly od několika měsíců až po tři roky a zahrnuly celkem 24 milionů osob (!)) z deseti různých center v USA, Kanadě, Itálii a Skotsku ukázala pokles rizika akutního infarktu myokardu o 17 % (IRR: 0,83, 95% CI; 0,75–0,92); k největšímu poklesu přitom došlo u mladších osob (především žen) a nekuřáků, včetně zaměstnanců nejrůznějších restauračních a zábavních podniků.

Prof. Meyers komentoval výsledek tak, že i když bylo možno největší efekt u nekuřáků očekávat (neboť aktivní kuřáci se se svým zlozvykem odsunuli z veřejných míst jinam), některé výsledky svědčí o tom, že zákaz kouření pomohl také řadě kuřáků s kouřením skoncovat. A spočítal, že celonárodní zákaz kouření v USA by mohl zabránit každý rok 156 000 novým infarktům myokardu.

Prof. Steven A. Schroeder (University of California, San Francisco) v doprovodném editorialu v JACC zdůraznil, že takto významný pokles není triviálním zjištěním – svědčí o tom, že pasivní kouření je pro osoby s diagnostikovanou či latentní ischemickou chorobou srdeční prakticky stejně škodlivé jako kouření aktivní. A doporučuje, aby kardiologové – podobně jako pátrají po hypertenzi, dyslipidémii či aktivním kuřáctví – pátrali u nemocných rovněž po expozici tabákovému kouři v podobě pasivního kouření.

Významným zjištěním je také fakt, že každý rok sledování po vyhlášení zákazu kouření klesalo relativní riziko inkrementálně o 26 procent. Závěr práce je tedy jednoznačný: zákaz kouření na pracovištích a veřejných místech má statisticky významný vztah k redukci incidence akutních infarktů myokardu, a to zejména, pokud je hodnocen ve víceleté perspektivě – čím déle tedy bude zákaz kouření v platnosti a dodržován, tím lepší bude zdravotní stav populace.

To ostatně bude sledovat další pokračování metaanalýzy, do níž budou zařazeny mj. i studie z Francie a Irska, kde s kouřením na veřejných místech a na pracovištích rovněž skoncovali.

Závěrečná otázka je nasnadě – jak dlouho budou ještě svým váháním nad podobným zákazem naši politici škodit našemu zdraví a jak dlouho si to např. nekuřáčtí zaměstnanci restauračních, zábavních a jiných podniků nechají líbit?

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené