Zákony ve zdravotnictví – co stihne vláda do voleb?
Jde především o čtyři klíčové zákony: zákon o zdravotních službách, zákon o specifických zdravotních službách, zákon o zdravotnické záchranné službě a zákon o veřejném zdravotním pojištění. Tyto zákony leží ve sněmovně již od září minulého roku a nepodařilo se pro ně sehnat podporu. Stažením těchto návrhů tak prozatím končí vleklé spory poslanců o další směřování zdravotnictví v Česku. Přitom zákon o zdravotní službě měl být oním pomyslným pilířem celé reformy.
Zákon o zdravotních službách měl být jedním ze souboru nových právních předpisů, které nahrazují stávající překonanou úpravu provedenou zákonem č. 20/1966 Sb. a řadu předpisů tento zákon provádějících. Upravoval základní podmínky poskytování zdravotních služeb, postavení státu, poskytovatele zdravotních služeb a pacienta a jejich vzájemné vztahy. Obsahem tohoto zákona byla zejména nová zdravotní terminologie.
Podle zákona se mělo rozlišovat mezi zdravotní péči, odbornou zdravotní péčí a zdravotními službami. Upravoval také podmínky pro jejich poskytování, práva a povinnosti subjektů poskytujících zdravotní služby, práva a povinnosti pacientů (příjemců zdravotních služeb), práva a povinnosti zdravotnických pracovníků. Návrh kladl důraz na kvalitu poskytovaných zdravotních služeb, bezpečí pacienta.
Zákon dále upravoval například nárok pacientů na „druhý názor“. Mohli požádat o diagnózu dalšího lékaře, aniž by za to museli platit. Zákon o specifických zdravotních službách upravoval například asistovanou reprodukci nebo interrupci.
Návrh zákona o záchranné službě zase počítal se zřízením až 44 nových míst pro záchranné služby, lepším pokrytím obyvatelstva a také řešil otázku financování této oblasti.
Nejkontroverznější byla pasáž zákona o veřejném zdravotním pojištění, která umožňovala pacientům připlatit si za nadstandardní péči. Právě pojem „standard ve zdravotnictví“ vzbudil obrovskou vlnu polemiky. K zákonu ovšem měla velké výhrady jak opozice ve sněmovně, tak i koaliční poslanci, lékařská komora a řada odborníků.
Protikrizový balík
Mandát současné vlády je omezený, proto vláda stáhla ze sněmovny většinu svých návrhů a chce se ve zbytku času soustředit pouze na nejdůležitější body. V souvislosti s hospodářskou krizí připravilo ministerstvo návrh takzvaného protikrizového balíčku zákonů. Pokud projde parlamentem, dostanou pojišťovny ještě letos od státu 2,3 miliardy korun navíc a v příštím roce dvojnásobek.
K návrhu má ale velké výhrady ČLK. Podle jejího prezidenta Michala Kubka budou příští rok chybět ve zdravotnictví až tři miliardy korun (viz ČLK kritizuje vládní protikrizový návrh MT 13/2009). Ministerstvo výtky odmítá s tím, že Kubek vychází ze špatných čísel.
Balík zákonů má ve sněmovně velkou šanci na schválení. Podpořil ho i stínový ministr zdravotnictví David Rath. S návrhem je spokojený a opozice bude pouze navrhovat vyšší nárůst platby za státní pojištěnce.
Nedostatečná podpora v Poslanecké sněmovně i u veřejnosti tak znamená, že se reforma českého zdravotnictví opět odkládá. Vláda Jana Fischera nebude na dosavadní návrhy navazovat.
Jaké plány se zdravotnictvím má nová ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, se uvidí v nejbližších týdnech. Všeobecně se nyní očekává, že se místo na reformy dále soustředí na boj s hospodářskou krizí a možnou epidemií prasečí chřipky.
Zdroj: