Založení Českého kardiovaskulárního vzdělávacího institutu
„Úvodem je třeba říci, že institut v současné době ještě právně neexistuje, neboť celý proces jeho založení podléhá poměrně složité formální právní proceduře,“ poznamenává prof. Widimský. V tuto chvíli právně existuje pouze přípravný výbor ČKVI, jehož dalšími členy jsou přednostové sedmi kardiologicky zaměřených klinik fakultních nemocnic a Kardiologické kliniky IKEM – profesoři A. Linhart, J. Veselka, J. Vojáček, J. Špinar, J. Vítovec, J. Lukl, J. Kautzner. Hlavním cílem tohoto výboru je založení Českého kardiovaskulárního vzdělávacího institutu a zahájení jeho činnosti. Institut bude po právní stránce fungovat jako zájmové sdružení právnických osob. „V tomto případě je společným zájmem, který spojuje všechny zakládající subjekty, jimiž jsou Univerzita Karlova, Masarykova univerzita, Univerzita Palackého a Česká kardiologická společnost, postgraduální vzdělávání v oblasti kardiologie. Předlohou tohoto projektu se stala obdobná instituce v Nizozemsku − Nizozemský kardiovaskulární vzdělávací institut. Z osobní zkušenosti, kterou jsem zde získal během několika stáží, mohu potvrdit, že v Nizozemsku funguje postgraduální vzdělávání lékařů velmi dobře, a jejich vzdělávací systém pokládám za jeden z nejlepších na světě,“ říká prof. Widimský.
Koordinovat a informovat o činnosti jednotlivých pracovišť
Aktivita České kardiologické společnosti velmi koresponduje se snahami ministerstva zdravotnictví, které před několika lety vyústily ve změnu postgraduálního vzdělávání. „Od vzdělávacího monopolu IPVZ jsme se posunuli k systému akreditovaných pracovišť. Bohužel zatím neexistuje žádná koordinující instituce, která by systematicky podporovala a koordinovala jejich činnost. V kardiologii je v současné době akreditováno 22 pracovišť, přičemž IPVZ se stalo jen jedním z nich. V současné době panují kolem budoucí podoby IPVZ určité nejasnosti, nicméně až se definitivně stanoví jeho další role systému postgraduálního vzdělávání, rádi s ním budeme spolupracovat, protože je to pro nás důležitý partner,“ upřesňuje prof. Widimský.
V této fázi nelze konkrétně popsat náplň vlastní činnosti ČKVI, protože tu přesně určí až vlastní stanovy, nicméně podle nizozemského modelu by institut měl podporovat a koordinovat aktivity jednotlivých akreditovaných pracovišť, aby se jejich činnost vzájemně doplňovala, a tím pádem byla co nejefektivnější. „V současné době každé pracoviště školí své lékaře zcela samostatně, a pokud například jedno z nich pořádá nějaký postgraduální kurs, může se stát, že o něm ostatní nemusejí vůbec vědět, protože mezi nimi není žádný oficiální kontakt. Naší úlohou by mělo být, aby jednotlivé vzdělávací akce vzájemně termínově nekolidovaly a aby o nich všichni, kterých se týkají, věděli,“ popisuje prof. Widimský.
Letos ČKVI podporuje tři odborné akce
„Pro tento rok jsme domluveni, že formálně zaštítíme tři odborné akce, byť po právní stránce lze dokončení založení institutu očekávat až v horizontu několika měsíců, protože podléhá schválení právních rad a akademických senátů univerzit. Máme však již přislíbenou podporu všech lékařských fakult a rektorů jednotlivých univerzit,“ vypočítává prof. Widimský.
Slavnostní představení Českého kardiovaskulárního vzdělávacího institutu proběhne v úvodní den XVII. výročního sjezdu České kardiologické společnosti. Bezprostředně po něm jsou naplánovány dva přednáškové bloky specializační přípravy k atestaci. V prvním z nich, tzv. Abecedě mladého kardiologa, budou přehledným způsobem zpracována čtyři vybraná témata. Ve druhém bloku, který je nazván Výuka pomocí kasuistik, bude naopak na typické kasuistice demonstrována správná diferenciálnědiagnostická úvaha, adekvátní sled vyšetřovacích metod a léčebných postupů odpovídajících daným příznakům. „Po absolvování těchto přednášek dostane každý účastník certifikát. Předpokládáme, že i další odborné aktivity ČKVI se ponesou v podobném duchu, tedy vyčerpávajících přehledných postgraduálních přednášek či článků v odborných časopisech anebo demonstrace typických kasuistických příkladů, na nichž se mladí lékaři naučí diagnostickým a léčebným postupům u nejčastějších kardiovaskulárních chorob“ říká prof. Widimský.
Další akcí ČKVI pro letošní rok bude příprava přednáškového bloku na podzimních Kardiologických dnech 2009 v Nemocnici Na Homolce. ČKVI bude podporovat i odborné kursy, které budou připravovat jednotlivá akreditovaná pracoviště. Prvním z nich bude akce, kterou připravuje na září tohoto roku prof. MUDr. Josef Veselka, CSc., se svým týmem z Kardiologické kliniky FN Motol. Podle plánu ČKVI by se do přípravy těchto kursů postupně měla zapojit všechna akreditovaná akademická pracoviště tak, aby jejich nabídka mohla být koordinována a tematicky si nekonkurovala.
„Předpokládáme, že aktivity ČKVI budou podporovány nejen akademickou obcí, ale i managementem vlastních zdravotnických zařízení, jejichž součástí jsou akreditovaná pracoviště, mimo jiné i proto, že to bude zvyšovat jejich prestiž. Je třeba dodat, že institut bude na zakládajících právnických osobách finančně nezávislý,“ vysvětluje prof. Widimský a dodává: „Po vzniku ČKVI uvažujeme o zřízení vědecké rady, do které bychom rádi přizvali všechny garanty kardiologie nebo přednosty akreditovaných kardiologických pracovišť včetně těch, která nejsou akademická. Bližší podrobnosti o aktivitách a plánech ČKVI bude možné podávat až po jeho registraci dle platných právních předpisů. V okamžiku, kdy se tak stane, o tom budeme informovat nejen kardiologickou, ale i širší veřejnost.“
Zdroj: