Přeskočit na obsah

Zásilkový prodej Rx léků: Poslanci chtějí diskusi

Bez podpory odborné veřejnosti předložil poslanec Patrik Nacher návrh, který může od 1. ledna 2021 povolit online prodej léků na recept.Zrušení zákazu zásilkového prodeje léků na recept navazuje na zavedení povinných elektronických receptů, uvádí ve svém návrhu poslanec za ANO Patrik Nacher. Změnu předložil formou pozměňovacího návrhu k novele zákona o léčivech, která zavádí sdílený elektronický záznam. Poslanci tak o tomto nápadu budou diskutovat rovnou ve druhém čtení v nejbližších měsících. „Především v souvislosti se zavedením elektronického receptu a několika registrů spojených s výdejem léků byla všechna původní rizika eliminována. Nyní tedy u zásilkového výdeje léků, a to dokonce i těch na předpis, vysoce převažují klady nad případnými riziky,“ píše se v návrhu.

Novinka má pomoci zejména imobilním pacientům, kterým dnes doručují léky z lékáren příbuzní, známí nebo placení asistenti. V takových případech dnes není zaručeno ani správné skladování, ani informovanost, dokonce ani to, že asistent lék nezamění, uvádí se v návrhu. Nacherův návrh má platit od ledna 2021 a předpokládá, že podrobnosti upraví vyhláška o správné lékárenské praxi.

Podle ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha je namístě řešit dostupnost léků pro imobilní pacienty. „Měla by se zvýšit dostupnost léků na recept pro imobilní pacienty, kteří nemají vždy k dispozici někoho, kdo jim pomůže. Výhoda je, že máme elektronický recept. Jakou cestou jít, to je předmětem debat. Je třeba si přiznat, že systém Rx online má svá rizika. Do budoucna bude trendem. Náš pohled je spíš neutrální. Návštěvní služba lékárníka je správnou variantou, ale konkrétní návrh jsme ještě neviděli,“ uvedl ministr. „Společnost se digitalizuje, lékárenství na to musí do jisté míry reagovat,“ poznamenal také Vojtěch na konferenci Trendy v evropském lékárenství.Je to divné, říká poslanec

U poslanců zdravotního výboru Nacherův nápad zvláštní podporu nemá, chtějí ale problém, na který tím Nacher upozornil, řešit. „Já osobně i KDU‑ČSL jsme připraveni k diskusi, jak jednodušeji zajistit výdej léků pro osoby se zdravotním postižením. Návrh kolegy Nachera ale vidím jako problematický, protože v podstatě umožňuje zásilkový prodej léků na předpis bez jakéhokoliv omezení, a to je dle mého názoru velmi rizikové. Řada léčivých přípravků má závažné nežádoucí účinky a interakce s jinými léky a zde je kontakt lékárníka s pacientem či pověřenou osobou velmi důležitý, aby nedošlo k poškození pacienta. Jsme připraveni jednat o jiných řešeních, například návštěvní službě lékárníka či o zásilkovém výdeji v jiném režimu,“ uvedl místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví MUDr. Vít Kaňkovský (KDU‑ČSL).

„Je to odborně i eticky velmi složitý problém. Pokud by nebylo ochráněno, aby byly recepty zneužity, aby nebyly čerpány neoprávněně, pak je to složité,“ uvedl poslanec Bohuslav Svoboda (ODS). Předsedkyně zdravotního výboru prof. Věra Adámková (ANO) se k návrhu nechtěla blíže vyjádřit s tím, že jej prý nečetla. „Zdá se mi to dost divné,“ komentoval návrh poslanec ČSSD MUDr. Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.Komora nesouhlasí

Česká lékárnická komora s návrhem zásadně nesouhlasí. „Chápeme specifické potřeby některých skupin pacientů a chceme řešení, které i jim umožní čerpat zdravotnické služby v plném rozsahu. Nelze však přistoupit na zcela obchodnické řešení, které pod plachetkou samaritánství prolamuje základní principy poskytování zdravotní péče za jediným účelem: ziskem několika subjektů,“ uvedla komora v tiskové zprávě. Naráží na fakt, že by internetovým lékárnám po uvolnění pravidel zřejmě významně vzrostly tržby. „Správným řešením je návštěvní služba lékárníka, protože pacient musí dostat lék včetně poskytnutí dispenzace,“ uvádí lékárnická komora. Podle návrhu, který teď komora piluje, by takovou návštěvní službu na doporučení lékaře hradily zdravotní pojišťovny. Podle prezidenta České lékárnické komory PharmDr. Lubomíra Chudoby nemá v současnosti Nacherův návrh šanci projít.

Zásilkový prodej léků na recept nemá ani podporu Sekce nemocničních lékárníků (SNL). „Předkládaný návrh zásadním způsobem mění charakter poskytování lékárenské péče v ČR. Bývá dobrým zvykem návrhy s podobným dopadem podrobit nejdříve otevřené diskusi se zastoupením všech stakeholderů. Žádná taková diskuse na téma zásilkového výdeje léčiv s výdejem vázaným na předpis neproběhla. SNL se domnívá, že důvodem je snaha tuto diskusi eliminovat a zajistit podporu návrhu uváděním nepravdivých či neúplných argumentů,“ poznamenal výbor této sekce ve svém stanovisku. Návrh by podle něj měl dopad do výnosů nemocničních lékáren. „Odměna spojená s výdejem léčivých přípravků ve veřejných částech těchto nemocničních lékáren představuje zásadní příjem rozpočtu nemocnic, který bude muset být sanován z veřejných prostředků,“ uvádí výbor Sekce nemocničních lékárníků.

Osobní kontakt lékárníka a pacienta je podle této organizace nenahraditelný. „V osobním kontaktu je důležité nejen pacienta informovat, ale také pozorovat, jak na poskytnuté informace reaguje, a vnímat jeho zpětnou vazbu. Získat od něj informace, které mohou být indikátorem nežádoucích účinků léčiv či neefektivity terapie. Takový kontakt nelze nahradit poskytnutím písemné příbalové informace, telefonickou či e‑mailovou hot‑line podporou vydávající lékárny,“ uvádí se v prohlášení. „Směr, kterým postupuje nemocniční lékárenství v EU, je totiž přesně obrácený – posiluje pozici farmaceuta v zajišťování bezpečných a účinných léčiv pacientům, v přenosu informací mezi ambulantním a nemocničním sektorem a podobně,“ dodává výbor Sekce nemocničních lékárníků.

Podle kritiků by návrh mohl dokonce ohrozit stávající kamenné lékárny tím, že by internetové lékárny výdejem dražších léků na recept „vyzobaly rozinky“ a kamenným lékárnám by zbyly méně lukrativní činnosti. „Není to tak, že by online dodávání receptových léčiv neohrozilo kamenné lékárny. Ohrozilo,“ tvrdí také PharmDr. Jarmila Skopová, předsedkyně spolku Poskytovatelé lékárenské péče. „Za mnoho svých činností lékárna nedostává zaplaceno, žije jen z marže, e‑shopy by vyjedly smetanu,“ vysvětluje.

Podle spolku Vaši lékárníci by navíc imobilním pacientům návrh zhoršil jejich sociální izolaci. „Chronicky nemocný člověk má být dle tohoto konceptu asi odsouzen k definitivní imobilitě, uzavřen v domácím prostředí a jen pasivně konzumovat vše, co mu systém doručí domů,“ uvádí spolek Vaši lékárníci v tiskové zprávě.Lepší než dnešní stav?

K autorství pozměňovacího návrhu, který předložil poslanec Nacher, se hlásí předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Mgr. Václav Krása. Po zveřejnění tohoto návrhu dostal prý od imobilních lidí mnoho pozitivních ohlasů. „Máme zkušenosti, že elektronická média nám velmi pomáhají. Zamýšleli jsme se nad možností objednávat si léky prostřednictvím elektronických médií. Když byl schválen elektronický recept, je logické, že nás napadlo, že by na tom lidé s postižením mohli vydělat. Pro mnohé z nás je lékárna poměrně nedostupná,“ vysvětluje Krása. „Současný legislativní stav je takový, že zásilkový výdej u léků vázaných na lékařský předpis není povolen, zároveň však zákon umožňuje, aby mohl být lék vydán jiné osobě, než které byl předepsán. Beru léky, ale deset let jsem nebyl v lékárně. Využíváme asistenty, hodina jejich služeb vyjde na 130 korun. I když dostáváme příspěvek na péči, není tak vysoký, abychom si takový luxus mohli často dopřávat, potřebujeme i jinou péči. Pro pacienty to bude znamenat také snížení cen a porovnatelnost doplatků. Bude lepší komunikace mezi lékárnou a pacientem. Podle zahraničních zkušeností se elektronicky objednává asi pět až sedm procent léků, proto nemyslím, že je na místě mluvit o úbytku lékáren,“ uvedl Krása. „Stejně se tomu nevyhneme, je to otázka času. Dnes, když je elektronický recept, nevidíme důvod, proč by to nešlo,“ dodal Krása s tím, že je připraven v případě odmítnutí ve sněmovně prosazovat návrh znovu.

Nápadu zavést návštěvní službu lékárníka hrazenou ze zdravotního pojištění se Krása úplně nebrání. „Vidím ale jako velmi nereálné, že by zdravotní pojišťovny uvolnily prostředky na návštěvní službu lékárníků do bytů pacientů,“ myslí si Krása.

Myšlenka zásilkového prodeje Rx léčiv se líbí provozovatelům internetových lékáren, jejich sdružení ji také dlouhodobě prosazuje. „Přestože máme dobře regulovaný trh, existuje tu praxe na hraně. Mluvím o zásobování klientů sociálních ústavů, pacientů v domácí péči. Když je dovoz léků zajišťován za úplatu, je to porušení zákazu zásilkového výdeje léčiv,“ upozornil PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA, zakladatel Lékárny.cz. Odmítá zároveň, že by se s přechodem do online světa vytrácel kontakt pacienta s lékárníkem. „Na online chatu máme 80 dotazů denně, průměrně vzniknou čtyři kontakty při jednom dotazu, ať už přes telefon, e‑mail, nebo chat,“ říká Finsterle.

Podle Ing. Petra Kasy, člena vedení sítě kamenných lékáren a internetových lékáren Pilulka, se už dnes jeho klienti diví, proč si nemohou objednat léky na recept online. „Distanční výdej léčiv je svoboda volby pro spotřebitele. Léková historie a kontraindikace, to jsou informace, se kterými jsou dnes pacienti zvyklí pracovat, pokud je mají na správném místě. Pokud jim tyto informace naservírujeme pod nos, tak s nimi pracují lépe, než když je mají zaštrachané někde v krabici,“ tvrdí Kasa. Také on si myslí, že proti současnému stavu by nemělo při zavedení zásilkového prodeje s konkrétními pravidly dojít ke zhoršení kvality. „Víme, že tato služba se běžně poskytuje. Bylo by dobré, kdyby to dostalo zákonný rámec,“ uvádí Kasa.

Ředitel sítě Dr. Max Ing. Daniel Horák varuje, že by se lékárny neměly bránit vývoji společnosti. „Lékárny budou tak úspěšné, jak budou pacienti spokojeni s jejich službami. Dnes se smějeme taxikářům, kteří protestují proti Uberu. Obávám se, že když budeme dlouho přešlapovat, budou se jiní smát nám. Službu, kterou dnes nabízíme v lékárnách, bude někdo jiný nabízet formou mobilních aplikací. Měli bychom se dívat dopředu, jaká bude budoucí role lékárny, aby tu činnost nepřevzal někdo jiný,“ obává se Horák.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené