Přeskočit na obsah

Zdravotní výdaje, či investice do budoucnosti občanů?

Kritizuje vysokou cenu generických léčivých přípravků a v jejím snížení vidí cestu k získání prostředků na optimalizovanou a individualizovanou léčbu pro nemocné, kteří ji potřebují. Podle jeho slov je současný systém dlouhodobě nefunkční, kategorizační proces netransparentní, nepředvídatelný a nepodporuje implementaci nových originálních léků do systému tvorby cen a úhrad. Vládě by mělo i z důvodu stárnutí populace záležet na dobrém zdravotním stavu obyvatelstva a měla by ve spolupráci s ostatními subjekty (plátci zdravotní péče, zástupci farmaceutických společností i pacientskými organizacemi) hledat rozumné kompromisy při vytváření pravidel jasné lékové politiky založené na datech a hodnocení léků.Co je hlavním účelem vaší návštěvy v Praze?
V Praze budu mít především možnost poznat se se zaměstnanci GSK. Kromě toho se setkám s několika osobnostmi, které jsou důležité v českém systému zdravotní péče. Setkání bych chtěl využít k lepšímu porozumění systému českého zdravotnictví, a to zejména financování léků a implementaci inovativních farmaceutických přípravků do stávajícího procesu stanovování úhrad. V Čechách došlo v poslední době k důležitým změnám. Podle mého názoru česká vláda vydává na léky objemné finančníprostředky. Přitom ale obtížně hledá prostředky na financovánínovějšíchinovativníchléků. Tento problém řeší i vlády jiných evropských zemí. Jde o politické rozhodnutí, kterým lékům dá vláda přednost: značkovým generickým lékům, hrazení volně prodejných léků anebo novým inovativním lékům. Domnívám se, že tato situace není v současné době České republice zcela jasná. Některé generické léky zde mají minimálně dvojnásobnou cenu než ve většině evropských zemí, kde v poslední době panuje opačný trend. Tím je snižování ceny generik, aby zbyly prostředky k úhradě originálních léků pro pacienty, kteří je potřebují. Současný systém v České republice není dlouhodobě funkční. Modernizaci přístupu k lékové politice proto považuji za úkol české vlády. Současný systém kategorizace není transparentní a předvídatelný a nepodporuje investice do výzkumu a vývoje nových léků. Výrobci léků nemohou dostatečně předvídat výši úhrady léku, což vzbuzuje skepsi a nedůvěru. Při poslední „rekategorizaci“ došlo u některých léků ke snížení úhrad, které podle mne není příliš pochopitelné.Jaké důsledky bude podle vašeho názoru tento proces mít na český farmaceutický trh?
Vzhledem k velmi nízkým cenám originálních léků, mnohdy nejnižším v celé Evropě, mnohé společnosti své produkty z trhu stahují, protože nechtějí prodávat pod cenou. Druhé nebezpečí vidím v reimportu, paralelním obchodu.Myslíte si, že je možné tuto situaci změnit?
...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 15/2005, strana 1

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené