Zdravotníci dostanou od ledna přidáno pouze pět procent. A to jen někteří
Zdravotníci, kteří jsou odměňováni tarifními platy, dostanou od ledna přidáno pět procent. Odboráři na čtvrtečním jednání s ministrem zdravotnictví a premiérem neuspěli s požadavkem na vyšší růst příjmů. Odbory považují takový výsledek za velmi špatný. „Dokonce se můžu ptát, jestli tohle není něčí plán. Není možné být tak hluchý k tomu, jak ta situace je extrémně vážná. Hrozí nezajištění kvalitní péče,“ citovala ČTK předsedu Lékařského odborového klubu MUDr. Martina Engela.
Předsedkyně Asociace nemocnic ČR Ing. Jaroslava Kunová poukazuje na to, že navrhované zvýšení platů ve zdravotnických zařízeních je problematické z několika důvodů: „Zaprvé je otázka, zda předkládaná úhradová vyhláška zajistí nárůst výnosů tak, aby nárůst platů byl pokryt. Zadruhé – zákon o platu se týká jen přímo řízených nemocnic a příspěvkových organizací, takže nezaručuje zvýšení platu zaměstnancům ostatních zdravotnických zařízení.“
Pětiprocentní navýšení se totiž týká pouze zdravotníků, kteří jsou odměňováni podle zákona o platu – především lékařů a sester z fakultních či krajských nemocnic. Ti přitom dostali pětiprocentní navýšení k základním platům již od letošního ledna. Zdravotníků z nemocnic, které nejsou příspěvkové či jinak státem zřizované organizace, se toto navýšení netýkalo a netýká se jich přímo ani navýšení od příštího roku. Podle aktuálních statistik ÚZIS pracuje v „soukromých“ nemocnicích zhruba 8 400 lékařů, kteří letos ani příští rok nemají garantováno žádné navýšení příjmů.
Krátce před tím, než byly známy výsledky jednání mezi odbory a politiky, zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví zprávu o tom, že platy a mzdy v nemocnicích vzrostly za letošní rok o šest procent. Blesková anketa Asociace českých a moravských nemocnic mezi jejími členy však ukázala, že realita se v jejich nemocnicích oproti oficiálním datům MZ a ÚZIS podstatně liší. „Čísla prezentovaná ministerstvem jsou silně nadhodnocena. Udělali jsme v zařízeních AČMN bleskovou anketu,“ uvedl pro Medical Tribune Dr. Stanislav Fiala z vedení AČMN. V anketě odpovědělo 26 nemocnic. Po zprůměrování vyšlo celkové navýšení platů zdravotníků pouze o 3,66 procenta. „Lze předpokládat, že údaje pro MZ poskytly především ty nemocnice, které platy zvýšily,“ vysvětluje Dr. Fiala rozdíl mezi zjištěními asociace a ministerstvem zdravotnictví.
To ovšem není snadné ověřit, protože ÚZIS, který mimořádný sběr dat v nemocnicích prováděl a pro MZ také vyhodnocoval, ani na opakovanou žádost o podrobnosti k tomuto šetření nereagoval. Zajímavé vysvětlení rozdílu v prezentovaných odměnách zdravotníků přináší místopředseda Lékařského odborového klubu MUDr. Miloš Voleman: „V podobných statistikách se stále uvádějí platy/mzdy i se započítáním přesčasové práce. Dokud nebudou uvedeny platy/mzdy v korelaci na hodinu práce, tak se korektního výsledku nikdy nedobereme. Takže zvýšení příjmů lékařů také může znamenat, že odpracovali více hodin přesčas, jak také uvádí AČMN. Nebo také, že už nejsou na službách tak okrádáni, jako byli v letech dřívějších, protože všude tam, kde skončili s DPČ a přešli na proplácení přesčasů dle zákona, si polepšili. Kolik je skutečně odpracovaných přesčasových hodin, to se stále neví a nikdo to zjevně raději ani zjišťovat nechce.“
Zdroj: Medical Tribune