Přeskočit na obsah

Zeptali jsme se...

Po představení plánu zdravotních pojišťoven na rok 2019 položila MT Ing. Ladislavu Friedrichovi, CSc., několik otázek.



 

  • V plánech předpokládáte, že tempo růstu výdajů může být o něco málo vyšší než tempo růstu příjmů. Pokryjete tedy všechna plánovaná vydání z příjmů, nebo využijete zůstatků?

 

Letos posilujeme rezervy o zhruba dvě miliardy korun, zatímco v roce 2019 už zůstatek poroste jen zcela zanedbatelně, zhruba o 700 milionů korun, protože jsme i při velmi dobrém výkonu ekonomiky už vyrovnali příjmy systému a jeho výdaje. Pokud bychom nad něčím měli vyslovovat určité znepokojení, tak že už neplánujeme další zvýšení zůstatku, ale v tuto chvíli určitě rezervy nečerpáme.

 

  • A sáhnete do zůstatků v nejbližších letech?

 

Tady bude nutno řešit dva problémy. Buď neudržíme současné tempo růstu nákladů, protože vlivem stárnutí populace půjdou nahoru zdravotní služby v sociálních ústavech a léčba seniorů. Druhá věc, že ČR musí do veřejného zdravotního pojištění pouštět i mimořádně nákladné nové léčebné metody. A třetí, že v ČR poměrně rychle během dvou, tří let stoupla minimální i průměrná mzda, takže my sice na jednu stranu rychle zvyšujeme mzdy zaměstnanců ve zdravotnictví, ale zároveň stoupá celková mzdová hladina, takže diferenciál, který měl lékaře zvýhodňovat, není už tak velký. Pokud budeme chtít zachovat růstové trendy, nebudou nám na to peníze stačit. Pojišťovny ale určitě nebudou z těchto důvodů rezervy rozpouštět. Pokud by vůbec rozpouštění rezerv bylo namístě, tak jedině v případě, že dojde k prudkému poklesu ekonomiky, budeme v recesi, protože kvůli tomu se rezervy vytvářejí, ne na běžné nákladové tituly, které nejsme schopni zvládnout. Tam pak musí nastoupit buď intervence ze státního rozpočtu, nebo nějaké omezení nároku z veřejného zdravotního pojištění.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené