Medicína funguje, když se dělá dobře
Ordinuje a učí v Praze i v USA, vydává několik časopisů, organizuje studentské stáže, angažuje se v krajanském hnutí, moderuje nejrůznější setkání,…
Mgr. Lucie Ondřichová je původním povoláním všeobecná sestra s praxí na ARO. Později absolvovala studium žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK. Pracovala jako zdravotnická novinářka v Lidových novinách a Mladé frontě Dnes, v nakladatelství Medical Tribune působí od roku 2005. Specializuje se například na materiály s onkologickou tematikou.
Ordinuje a učí v Praze i v USA, vydává několik časopisů, organizuje studentské stáže, angažuje se v krajanském hnutí, moderuje nejrůznější setkání,…
Je moderní onkologická léčba dostupná všem pacientům, kteří ji potřebují? Odpovídají náklady na léčení dosaženým výsledkům? Jsou onkologičtí pacienti…
MUDr. Oldřich Šubrt, CSc., vedl Nemocnici Na Homolce patnáct let. Za tu dobu poznal dvanáct ministrů zdravotnictví. Přiznává, že sledovat všechny…
„Zase jsem schopen vnímat úplně obyčejné věci – foukání větru nebo třeba běžný shon v dopravě při cestě domů.“ Takto někteří čeští lékaři popisují…
Pokud bychom seřadili jednotlivá pracovní zařazení v ošetřovatelství podle prestiže, které se mezi sestrami těší, domácí péče asi nejvyšší příčky…
Devatenáct tisíc lidí, to je menší okresní město. Uživí se tu tak osm praktických lékařů pro dospělé, tři pro děti, určitě se tu najde dost práce pro…
„Kdybych sám osobně potřeboval operaci páteře, pojedu do Liberce za Petrem Suchomelem. Umí to a je to kamarád,“ říká předseda České neurochirurgické…
Na konstatování, že populace stárne, si už veřejnost zvykla. Zvykla si i na výzvy, že je nutné s tím něco dělat. Místopředsedkyně české…
„Málokdo se stará o to, co sestry skutečně cítí. I to je jeden z důvodů, proč tak snadno vyhoří,“ říká psycholožka Mgr. Libuše Kalvodová, která se…
„Největším etickým problémem, o kterém bychom se v rámci českého zdravotnictví měli bavit, je běžná a každodenní komunikace v ordinacích a na…
Odhaduje se, že s nějakou formou úniku moči má zkušenost až polovina žen. Zjistit, které pacientky inkontinence trápí, ale není snadné. Nejde zrovna…
„Pro léčení osteoporózy u žen po menopauze je z veřejného pojištění plně hrazen pouze generický alendronát. K takové úpravě úhradových mechanismů…
Moderní medicína uvažuje v číslech, grafech, tabulkách. Pro lékaře je čím dále tím těžší vnímat za množstvím sofistikovaně zpracovaných informací…
Sto dvacet mediků převážně z USA, ale i z Indonésie, Portorika, Kanady či Austrálie se v těchto dnech pohybuje po pražských nemocnicích. jde o…
Hana Rožánková, MBA, má za sebou unikátní životní i pracovní zkušenost. Téměř dva roky pracovala ve funkci ředitelky ošetřovatelství (Nursing…
Asi největší odbornou lékařskou akcí, která se tento rok v České republice koná, je výroční kongres Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a…
Drtivou většinu lékařů není nutné o rizicích porodu doma nijak přesvědčovat. Dokážou si představit, jak rychle se i dosud zcela bezproblémový stav…
Přímo ve stínu bruselského Atomia se v polovině letošního května konala vrcholná akce všech odborníků, kteří se zabývají cévní mozkovou příhodou (CMP…
PhDr. Zdeňka Cejpková, RN, je jedna z mála českých sester, které překonaly všechny byrokratické překážky a pracují jako registrované sestry v USA.…
Jako syndrom náhlého úmrtí kojence (Sudden infant death syndrome – SIDS) se označuje nečekané úmrtí zdánlivě zcela zdravého kojence ve spánku, kdy…
Články o tom, jaký význam má střevní mikroflóra pro imunitu – humorální, buněčnou i nespecifickou, přibývají ve světovém odborném tisku téměř…
V intervenční kardiologii nebo statistikách novorozenecké úmrtnosti představuje ČR světovou špičku. V péči o pacienty s CMP ale za vyspělým světem…
Při léčbě warfarinem se lékař často pohybuje na hraně, říká prof. MUDr. Jan Kvasnička, DrSc., předseda Společnosti pro trombózu a hemostázu ČLS JEP.
Málokterý lékař má takovou zásluhu o rozvoj českého ošetřovatelství jako prof. MUDr. Vladimír Pacovský, DrSc. Je autorem učebnic péče o nemocné, byl…