Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 22. září 2021 | Svátek má Darina
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Útočník řekl dost, nastal čas být doktorem

Útočník řekl dost, nastal čas být doktorem

Medical Tribune 25/2008
15.09.2008 00:00
Autor: top
Na soupisce hráčů fotbalového mužstva Slovanu Varnsdorf pro soutěžní ročník 1978/79 si mohli příznivci tohoto severočeského účastníka divize přečíst nové jméno – Petr Novák. Na tom by samozřejmě nebylo nic divného, pozoruhodný byl ale zápis odatu narození nového člena seniorského A-týmu. Uváděl, že hráči Novákovi bylo před pouhými několika dny šestnáct let, aspadá tedy vlastně ještě do kategorie mladšího dorostu.

Kdo ale viděl mladičkého útočníka „na place“, rychle toto „ostaršení“ pochopil. Odchovanec varnsdorfského mládežnického fotbalu atoho času student prvního ročníku gymnázia reprezentoval to, čemu se říká talent od Boha. Fotbalovou hantýrkou řečeno, byl „rychlý na míči, nápaditý do kombinace, dobrý šutér avýborný hlavičkář“. Tehdejší novinové referáty zezápasů Slovanu hýřily pochvalami, ale shodovaly se vnázoru, že divizní soutěž bude Novákovi brzy příliš těsná. Novináři měli pravdu, už po několika divizních mistrácích koupil vycházející hvězdu ambiciózní celek Sklo Union Teplice, který usiloval ookamžitý návrat do nejvyšší soutěže. Dvě sezony po sobě se P. Novák významně podílel na tom, že „skláři“ vyhráli českou skupinu druhé ligy. Vobou případech jim ale postup do nejvyšší soutěže jen velmi těsně unikl vtzv. baráži, tedy play-off utkání svítězem moravské skupiny.

Gymnazista Novák mezitím odmaturoval achystal se na vysokou školu. Fotbaloví komentátoři pokračovali vprognózách ojeho kariéře – tentokrát tvrdili, že hbitý útočník vedruhé nejvyšší soutěži dlouho nezůstane. Opět se nezmýlili. Nejintenzivnější nabídky přišly zeSparty az Bohemians – vyhráli vršovičtí „klokani“, kteří tenkrát disponovali asi nejlepším týmem své poválečné historie, vedeným legendárním trenérem Tomášem Pospíchalem.

Fotbal, nebo medicína? Obojí!

Ve vršovickém „dolíčku“ čekal mladého fotbalistu první zádrhel vjeho dosud hladké kariéře. Petr (tehdy už vlastně Petar – vzhledem kpůvodu rodičů získal ijugoslávský pas, vněmž byla tato transkripce, aon ji přijal, jak sám říká, za své fotbalové „umělecké“ jméno) totiž trval na tom, že chce studovat medicínu. Svou tehdejší situaci popisuje: „Pro lékařskou profesi jsem se rozhodl vlastně už vprvním ročníku gymnázia. Dokonce jsem si vytvořil ikonkrétní představu osvé budoucí specializaci, chtěl jsem se stát sportovním lékařem se zaměřením na péči opohybový aparát. Viděl jsem vtom mimo jiné ipříležitost využít zkušeností zesportu. Jenže trenér mého nového klubu to nesl velmi těžce.“

Rázovitý Pospíchal byl skutečně svým odporem kfotbalovým studentům proslulý. Od hráčů žádal plnou koncentraci na sport aškola podle jeho názoru toto zaujetí omezovala. Takže Petar absolvoval několik dlouhých „přemlouvacích“ pohovorů, na které dnes vzpomíná súsměvem: „Když už mě nemohli zviklat vzákladním úmyslu jít na vysokou, snažili se alespoň oto, abych vyměnil medicínu za jinou, podle nich lehčí školu. Dokonce mi sami několik oborů navrhovali. Já byl ale neoblomný.“

První přijímačky na lékařskou fakultu P. Novákovi nevyšly, nastoupil tedy do časově méně náročného nultého ročníku školy. Paradoxně mu to pomohlo vzařazení se do tehdejší slavné sestavy Klokanů po bok třeba Bičovského, Levého, Prokeše, Ondry, Jakubce adalších skvělých fotbalistů, snimiž vsezoně 1982/83 získal svůj první mistrovský titul.

Od roku 1984 obléká již řádný student medicíny Novák dres pražské Sparty apostupně sní získává další čtyři tituly mistra republiky. Vligových zápasech dává více než čtyři desítky gólů. Daří se mu ina mezinárodních utkáních letenského klubu, například vdvojzápasu prvního kola Poháru mistrů evropských zemí 1987/88 sFram Rejkjavík se do střelecké listiny zapisuje hned čtyřikrát. Skauti evropských klubů otomto věkově stále velmi perspektivním, nicméně už plnohodnotném útočníkovi vědí – netuší ale, že je nezvratitelně rozhodnut dokončit lékařská studia, aproto do cizích fotbalových končin odejít nehodlá. Postupně se otom přesvědčí „lanaři“ zněmeckého Schalke 04, švýcarského Servette Ženeva, řeckého Panathinaikos Atény ianglického West Ham United.

Hrát do ciziny, konkrétně do řeckého Iraklis Thessaloniki (Herakles Soluň), odchází útočník Petar alias MUDr. Petr Novák až vesvých osmadvaceti letech, aby, jak sám říká, na stará fotbalová kolena zažil něco nového. Stráví vtomto týmu dva roky, pak definitivně pověsí „vrcholové“ kopačky na hřebík.

Splněný životní plán

MUDr. Petr (Petar) Novák oslavil vsrpnu 46. narozeniny. Zastihli jsme ho na cestě do posilovny vútrobách fotbalového stadionu Sparty Praha.

MT: Svrcholovým fotbalem jste skončil vetřiceti letech. Nebylo to trochu brzy, navíc když se ví, že jste vté době dostal docela atraktivní nabídku zeSkotska?

Řekl jsem si dost, nastal čas být doktorem!

MT: Takže zazvonil zvonec, fotbalista se přesně podle svého plánu proměnil vesportovního doktora, apříběh tím dospěl khappyendu…

To ani náhodou! Měl jsem sice diplom, ale de facto žádnou praxi. Nastoupil jsem do varnsdorfské nemocnice, kde tehdy fungovala okresní ortopedie. Teprve tam jsem pod vedením pana primáře Petra Pecháčka začal na plnění svého záměru pořádně pracovat. Později, po změně společenských poměrů vČR, jsme sMUDr. Pecháčkem provozovali ortopedickou ambulanci aoperativu prováděli na místním chirurgickém oddělení.

MT: Aco bylo dál? Ozvala se Sparta Praha?

Nejprve jsem dostal nabídku dělat lékaře českého týmu na Světové univerziádě 1999, později nabídku na tutéž funkci unárodního mužstva fotbalistů do 21 let, kde působím dosud. Ale musím vysvětlit jedno nedorozumění: Já sice jsem vsoučasnosti jedním zetří lékařů fotbalistů Sparty Praha – spolu sMUDr. Václavem Čermákem aMUDr. Jiřím Váchalem –, ale nejsem plnoúvazkovým zaměstnancem klubu. Jsem především pracovníkemCentra léčby pohybového aparátu CLINICUM vpražských Vysočanech, které vlastní avede právě MUDr. Váchal.

MT: Takže jste „do puntíku“ naplnil ipůvodní gymnaziální představy osvé medicínské specializaci…

Vcentru provádíme všestrannou anejmodernější péči opohybový aparát, od miniinvazivních metod až po endoprotetické výkony. Jsme pracovištěm, kde se terapeutickým zákrokům podrobují vrcholoví sportovci včetně téměř všech našich fotbalistů. Ale abych odpověděl na otázku – ano, záměry jsem si splnil.

MT: Přejděme ke zkušenostem doktora na lavičce fotbalového mužstva. Často vzbudí nevoli diváků hráči, kteří se ipo zdánlivě běžném kontaktu na trávníku svíjejí v„ukrutných“ bolestech. Není vtom často jen „primadonské divadélko“? Jsou mezi vrcholovými hráči takoví „profesionální bolestíni“?

Nemyslím, že fotbalisté, respektive alespoň drtivá většina znich,hrají nějaký umělý bolestínský „tyjátr“. Každý člověk má přece jiný práh bolesti ajinak ji snáší. Vesrovnatelné situaci jeden hráč jen bolestně sykne adruhý se zhroutí na trávník – obojí je přirozená reakce. Fotbalisté naprosto přesně vědí, že simulující „filmaře“ diváci brzy identifikují anemají je rádi. Ažádný hráč přece nechce být před veřejností za blbce.

MT: Jak je to se zdravotními prověrkami nově přicházejících hráčů? Spolupracují navzájem kluboví lékaři?

Důkladné zdravotní otestování nového hráče je samozřejmě nezbytné. Ačkoli by se to zdálo být přirozené alogické, spolupráce lékařů se vtomto smyslu moc nekoná. Problém nastává hlavně uhráčů přicházejících zezahraničí – mnohdy vtom hrají roli iprincipy zachování lékařského tajemství. Upřicházejících tuzemských fotbalistů alespoň orientační přehled ozdravotním stavu máme – sledujeme průběžně jejich kariéru včetně případných zranění či dalších zdravotních absencí vminulosti.

MT: Statistiky uvádějí, že za posledních deset let našlo vesvětě přímo na trávníku smrt na třicet vrcholových fotbalistů, vesměs pro srdeční selhání. Vedlo to kintenzivnější preventivní iprůběžné zdravotní péči ohráče?

VČR je systém zdravotního servisu pro fotbalisty včetně prevence tradičně kvalitní. Začíná už udětských amládežnických kategorií – hráči například pravidelně procházejí zátěžovými EKG testy atd. My sportovní lékaři ale varovné memento oněch tragických případů velmi zodpovědně vnímáme.

MT: Nezdá se vám, že současný fotbal směřuje do stále vyšší brutálnosti apřehnané tvrdosti?

Nemyslím si to. Tento dojem vznikl možná proto, že došlo kpodstatnému taktickému vývoji hry. Fotbalisté vevšech řadách jsou dnes daleko více svázáni taktickými úkoly vobranné činnosti, vmezihře ivofenzivě, aproto dochází květšímu počtu fyzických kontaktů. Vyskytují se samozřejmě občasné extrémní případy hrubosti, ale podle mne se fotbal záludným nestává.

MT: Jen tak mezi námi: Když se kvám do ordinace či do centra dostaví národem opěvovaná zářící fotbalová hvězda, vyinkasujete od ní regulačních třicet korun za vyšetření?

Samozřejmě! Na to je zákon!Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky