Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 27. květen 2020 | Svátek má Valdemar

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Jak důkladné předoperační vyšetření je potřeba?

Jak důkladné předoperační vyšetření je potřeba?

15.07.2009 12:13
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: MUdr. Tomáš Rozsíval
Čtenář Medical Tribune oslovuje své kolegy z řad lékařů. "Jaké jsou vaše zkušenosti s požadavky ortopedů na předoperační vyšetření? Nepřipadá vám někdy, že by někteří ortopedové nejraději své pacienty před operací protáhli nukleárním reaktorem?" Čtěte komentář a pošlete nám svůj názor...

Blogy Medical Tribune

Jako lékař oboru ORL se v posledních letech potýkám se snahou některých ortopedů před plánovanou ortopedickou operací vyloučit veškeré, i potencionální fokusy.

Chápu to v případě, kdy se jedná např. o stomatologický fokus, kdy infekcí zasažený chrup může fatálně ohrozit výsledek tak "superčisté" operace, jako je např. výměna kyčelního kloubu.

Na druhé straně, když provádíme v ordinaci celkové vyš. ORL před operací, děláme kromě klinického podrobného vyšetření i kultivace z nosu a tonsill, resp. z krku. Dále provádíme i rtg PND.

Určitým paradoxem je případ, kdy náhodný kultivační nález je tzv. pozitivní, což znamená, že tam kultivují např. běžného zlatého stafylokoka, jímž, jako běžným komensálem je promořena stejně takřka celá populace.

Nyní nemluvím o typizaci na MMRS. Odpovědný ortoped požaduje u takového pacienta tzv. přeléčení tohoto komensála patřičným antibiotikem a poté nové kontrolní kultivační vyšetření.

Moje zkušenost je taková, že to je naprosto zbytečné, jelikož i nadále tam tito pacienti mají stejnou mikrofloru.

Podobné konání pozoruji poslední dobou u porodníků, kteří při kultivaci z předporodní pochvy a nálezu Stafylococcus aureus, plánují čtyři hodiny před porodem bolus antistafylokokového ATB v rychlé infusi. Má to opravdu opodstatnění? Porodníci prý na tento postup dokonce mají metodický pokyn.

Kdysi jsem konsultoval tento problém s paní RNDr. Věrou Toršovou zÚstavu epidemiologie ochrany veřejného zdraví na Fakultě zdravotnických studií vOstravě. Tato velká autorita na mikrobiologii a hygienu prohlásila, že podobné postupy se nezakládají na realitě a že někteří ortopedové by nejraději své pacienty před operací "protáhlí nukleárním reaktorem".

Rád bych vyvolal na odborném fóru diskuzi o opodstatněnosti podobných postupů, aby došlo k nějakému rozumnému sjednocení metodiky. Dnes si každé oddělení vytváří svůj vlastní algorytmus předoperačních postupů a je v tom docela zmatek.

MUDr.Tomáš Rozsíval, www.tribune.cz
autor je ORL lékař, Opava
rozsival.orl@coms.czCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky