Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 23. březen 2019 | Svátek má Ivona
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Nová kvalita v mamografické diagnostice

Nová kvalita v mamografické diagnostice

27.01.2010 17:35
Zdroj: red
Určitý nový směr, jakým by se do budoucna měla ubírat diagnostika v mamologii, představili ve středu 27. ledna lékaři Radiodiagnostické kliniky 1. LF UK a VFN. V Centru diagnostiky chorob prsu V. Polaka byla nainstalována nejmodernější mamografická technologie Hologic Selenia. Její pořízení bylo možné díky finančnímu daru amerického dárcovského fondu Vaska Polaka ve výši 16 milionů korun...

Špičkové plně digitální mamografické přístroje snízkou dávkou záření a s nejvyšší kvalitou zobrazení jsou doplněny speciálními pracovními stanicemi a softwarem zabezpečujícím hodnocení mamografických snímků počítačem (systém R2 ImageChecker pro tzv. Computer-Aided Detection - CAD).

Toto zařízení provádí na lékaři nezávislé hodnocení mamografických snímků a určí podezřelá místa, která by mohla být projevem zhoubného nádoru. „Tato metoda vžádném případě nenahrazuje práci lékaře.

Stále zachováváme systém dvojího čtení, jenž u minimálních nádorů zvyšuje senzitivitu vyšetření přibližně o sedm procent. Nový přístroj přidává přibližně další dvě procenta, nedá se však říci, že by stanovoval diagnózu,“ říká přednosta kliniky prof. MUDr. Jan Daneš, CSc (foto).

Navíc je tato technologie schopna měřit denzitu prsnížlázy. „Ukazuje se, že denzita této tkáně by mohla představovat negativní prognostický faktor.

Studie na toto téma probíhají. Pokud se tato hodnota mezi kontrolami mění, měl by to být pro nás jistě už dnes důvod ke zvýšené pozornosti,“ upozorňuje prof. Daneš.

Vroce 2009 centrum V. Polaka získalo špičkový ultrazvukový přístroj Toshiba Aplio směřením elasticity nádorů prsu a s modulem pro vyšetřování pomocí kontrastních látek.

Centrum je plně akreditováno pro provádění screeningu karcinomu prsu a ročně vyšetří více než 25 tisíc žen.

Prof. MUDr. Jan Daneš, CSc. ukazuje špičkovou mamografickou technologii ministryni zdravotnictví Mgr. Daně Juráskové, MBA.O nových trendech vdiagnostice onkologických onemocnění prsu přineseme rozsáhlejší materiál vpříloze Onkologie, která vyjde vnejbližším vydání Medical Tribune.

Popisek fotek: Prof. MUDr. Jan Daneš, CSc. ukazuje špičkovou mamografickou technologii ministryni zdravotnictví Mgr. Daně Juráskové, MBA.

Foto: Medical TribuneCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky