Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 19. říjen 2021 | Svátek má Michaela

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Měl jsem se učit míň

Měl jsem se učit míň

17.05.2010 09:07
Zdroj: www.tribune.cz
Nástupní plat lékaře je cca 14 tisíc čistého měsíčně. Plat lékaře ve státní nemocnici po 32 letech praxe je asi 23 tisíc čistého. Nad tímto faktem napadá lékaře jediné. "Namísto dělníka na obrázku by bylo trefnější vidět lékaře v bílém tričku s nápisem: Měl jsem se učit míň," píše na svých stránkách MUDr. Jiří Štefánek...

Ktomuto krátkému textu mne inspiroval článek nanovinkách.cz a přečtení nenávistných komentářů pod ním. Článek informuje o jednání vLékařském Odborovém Klubu, kde se plánuje masové podávání výpovědí zpracovního poměru, pokud nedojde kvýraznému zlepšení platových podmínek.

Chcete-li si přečíst konkrétní prohlášení lékařů, najdete více na této podstránce.

Tento text je určen hlavně pro mediky a lékaře, ale myslím, že je vněm i mnoho zajímavých informací pro laickou veřejnost.

Když se ve sdělovacích prostředcích udávají průměrné platy, mají lékaři vždy kolem 35-40 tisíc. To je moc hezké, ale z hlediska státních lékařů naprosto lživé. Plat za normální pracovní dobu (8 hodin denně 5 dnů v týdnu) se u začínajícího lékaře vsoučasné době pohybuje kolem 15 tisíc čistého. Vychází to asi na 90-95 Kč čistého na hodinu práce. Jde o značně zodpovědnou vysoce specializovanou a psychicky náročnou práci. I mladý lékař má ve svých rukou zdraví a život pacientů a přitom dostává plat, za který by leckterý člověk se základním vzděláním nehnul prstem.

A jaká je tedy pravda? Podívejte se na platovou tabulku, která platí ve všech českých státníchnemocnicích (staženo z těchto stránek) v roce 2010.

Roky praxe Platy v hrubém

Přeloženo: Po nástupu do prácev 25 letech věku budete za VŠ práci brát cca 14 tisíc čistého, po zařazení se do oboru se váš plat zvýší na cca15 tisíc čistého. Po4 letech praxe ve29-30letech věkubudete pobírat skvělý plat 16 tisíc čistého. Po 6 letech to bude dělat 16.5 tisíc čistého. A teď další velký skok - pokud po 5-6 letech složíte velice obtížnou atestaci, vyskočíte na neuvěřitelných 17.7 tisíc čistého. Finanční motivace k atestaci je v našem státě prostě neodolatelná. A po 32 letech praxe ve věku asi tak 57 let(pokud se do té doby nezblázníte) dostanete kolem 23 tisíc čistého.

Pro méně chápavé znovu:

Nástupní plat lékaře je cca 14 tisíc čistého měsíčně

Plat lékaře ve státní nemocnici po 32 letech praxe je asi 23 tisíc čistého měsíčně

Znám docela dost lékařů, kteří si kromě práce vydělávají bokem. Pozoruhodný je případ jedné kamarádky lékařky, která uvažuje o letní brigádě (!) po práci, aby si trochu přivydělala. Kde to žijeme? (V České republice)

Velice trefnou poznámku kplatům lékařů měl jeden vysoce postavený pracovník vjedné zpojišťoven, který snámi měl seminář v6. ročníku. Řekl víceméně toto – Platy lékařů, to je mizérie a dalo by se to relativně snadno napravit, kdyby byla chuť. Jenže proč vám ty peníze navíc dávat, když poslušně makáte za málo? Měl samozřejměpravdu.

Co si o nás lidé nahoře myslí, jsem pochopil i z reakce ředitele jedné z pražských nemocnic, když se ho medička zeptala, jak má se svým měsíčním platem vyjít. Pan ředitel se usmál a řekl: "Kolegyně, vždyť vy budete stejně pořád ve špitále. K čemu by vám ty peníze byly? Vždyť byste je neměla ani kde utratit." Zájemci o medicínu si teď tuhle vtipnou větu za trest přečtou desetkrát po sobě znovu.

No prostě nakonec přijde situace, kdy se nevyspalí ve dvě ráno poslušně hrbíte před vulgárním alkoholikem, který se přišel nechat vyšetřit, protože po X pivech upadl na hlavu, a řeknete si – To jsem tvrdě studoval 6 let, abych za takovou práci bral tyhle peníze?

Chirurgické intermezzo: Tenhle text jsem napsal z pohledu internisty, ale nedá mi, abych nevěnoval několik slov chirurgům, které musím fakt obdivovat. U chirurgů je relativně běžné, že ve službě makají celý víkend v kuse (72 hodin v práci bez přestávky), kromě operací se musí starat o pacienty na lůžkách + příjmy + propuštění. To vše přirozeně za tabulkový plat. Chirurgové to snášejí relativně tiše a s pokorou, ale postupně jich ubývá. Můžeme si dovolit tento úbytek? Vzhledem k tomu, že spolupráce s chirurgy je životně důležitá pro všechny ostatní obory (zejména pro internu a onkologii apod), je jejich počínající nedostatek na pováženou. Tenhle stát (zdravotnicví) začíná být opravdu v průseru, ale lidem na kompetentních místech je to jedno.

Celý článek najdete na stránkách - http://www.stefajir.cz/?q=platy-statnich-lekaruCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky