Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 19. říjen 2021 | Svátek má Michaela
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Vyšší platy? Kdeže, lékařů je nadbytek

Vyšší platy? Kdeže, lékařů je nadbytek

Medical Tribune 13/2010
30.05.2010 22:49
Zdroj: Medical Tribune
Autor: MUDr. Ing. Martin Dudek
"Rád bych se jako ekonom i lékař vyjádřil k otázce, která byla v poslední době opakovaně položena. Budou čeští lékaři podstatně lépe ohodnoceni? Odpověď je prostá: Nikoli. Důvody jsou poměrně jednoduché," píše pro Medical Tribune MUDr. Ing. Martin Dudek...

Cena na trhu práce se odvíjí od nabídky a poptávky. A ačkoli tomu neodpovídá vytvářený dojem, lékařů je nadbytek.

Cena práce je především o množství pozic a počtu potenciálních pracovníků. Velmi často se ji snažíme ovlivnit různými nepřirozenými mechanismy, například regulací, odborovou činností atd., ale plasticita je výrazná. Tj. po čase je efekt pryč nebo dojde k protržení oné plasticity a pak v praxi obvykle následuje bankrot (krásným příkladem jsou České aerolinie, kdyby se zase stát z našich daní nepokoušel lepit nezalepitelné).

Proč i mezi lékaři přetrvává mylný dojem o nedostatku lékařů?

1) Některých profesí je skutečně málo a ty jsou citlivěji vnímány. Jde především o praktické lékaře, zubaře a některé další. Nejde tedy o nedostatek, ale o špatné rozložení, kdy je péče nepříznivě (tj. za více peněz) poskytována specialisty na úkor péče primární.

2) I případný nedostatek je výrazně zkreslen faktem, že v této zemi je výrazný nadbytek nemocničních kapacit, jež jsou roztříštěny a zejména spojeny s vysokými náklady. (Jen malé srovnání: Kdyby Škoda Auto využívala výrobní linky, jako jsou v průměru využívány operační sály, tak Fabia stojí minimálně 1,5 milionu Kč!!!) Tyto fixní náklady logicky odčerpávají obrovské peníze ze systému a já si dovolím tvrdit, že jde o zdaleka největší položku. O kvalitě spojené s takovou roztříštěností ani nemluvím.

3) Naprosto rozbořený a zcela nesmyslný systém vzdělávání jen celou situaci zhoršuje. Logická je proto neochota absolventů nastupovat do menších nemocnic, kde jejich starší kolegové normálně odatestovali, ale oni si zde atestaci neudělají! Z výše uvedeného vyplývají také potřebná opatření, která však nikdo neprovede. Protože jak případné omezování péče specialistů a podpora primární péče s cílem komplexního zajištění pacienta za co nejnižší náklady, tak zejména rušení nemocnic jsou opatření velmi nepopulární a nemají na nich zájem ani pacienti voliči, ani samotní lékaři. O politicích vidících dopředu na jedno volební období ani nemluvě. Jen si vzpomeňte na hysterii kolem záměru rušení nemocnic v devadesátých letech.

Proto zbývají jen marné pokusy o narušení jinak plastického vztahu nabídka-poptávka anebo zkrátka opustit tuto zemi, případně se medicíně vůbec nevěnovat. Ale lhát si do vlastní kapsy není nejlepší řešení, protože smysluplná změna bude bolet hodně - a hlavně nás lékaře.

MUDr. Ing. Martin Dudek, www.tribune.czCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky