Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 04. duben 2020 | Svátek má Ivana
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

O fastfoodu a grantové politice

O fastfoodu a grantové politice

Medical Tribune 20/2010
19.09.2010 11:45
Zdroj: Medical Tribune
Autor: Prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc.
Pojem fastfoodu je obvykle spojován s nižší kvalitou jídla. Hlavní „výhodou“ tohoto typu stravování je však rychlost. Cílem je se s nikým dlouho nebavit a stravu mu prodat. Rychlost je jasně spojena i s určitou algoritmizací stravování. Je přece zbytečné složitě si vybírat z jídelních lístků a zdržovat číšníky a kuchaře.

Agresivitu prodejců fastfoodu zná ze své zkušenosti snad každý. Důležité je znemožnit zákazníkovi dlouhé rozhodování a prodat nejlépe nějaké menu.

Abyste kýžený pokrm rychle získali, musíte v některých fastfoodech znát přesný postup objednávání, tedy vědět, co je nutné udělat za prvé, za druhé atd. až co za x‑té. Jednou jsem se na jihu Spojených států nemohl domluvit s prodavačkou, která mluvila jižanským dialektem. V jejích očích byl člověk, který neví, že nejprve musí zvolit typ žemle a teprve za šesté zvolit dresink, naprostý hlupák; to na letišti v Ruzyni má nyní tentýž fastfoodový řetězec obrázkový návod a je jasné, co zvolit za prvé a co za šesté.

V Kanadě jsem jednou zavítal do fastfoodu s neuvěřitelným systémem, který by šlo z hlediska toho, kdo na fastfoodu vydělává, označit jako geniální. Místo agresivního prodejce zaujal počítač, jenž mě hladce provedl nezbytným algoritmem, co všechno si mohu vybrat, a po dokončení objednávky, potvrzené závěrečným kliknutím, byl již můj podnos u pokladny připraven. Je jasné, že každá lidská činnost spěje k algoritmizaci a svět se globalizuje. Bohužel není zaručeno, že výsledkem bude kvalitní a zdravá strava či zdravý a spokojený život.

Od dosud zmiňovaného zdánlivě odlehlá problematika hodnocení výzkumných i jiných grantových žádostí se ale fastfoodovému způsobu objednávání jídla velice podobá. Granty se totiž začaly pro administrativní a technické chyby masivně vyřazovat asi před 10 lety a vše začalo směřovat k algoritmizaci formálních procesů. Nedávno jsem byl na školení oponentů jedné nezdravotnické grantové agentury, kde jsem se dozvěděl, že oponovat granty teď může jen ten, kdo prošel školením této agentury.

V kuloárech se říkalo, že v poslední době zde všechny granty dostávaly od hodnotitelů téměř 100 % a nebylo už možné diferencovat.

Člověka napadne, že se tam zřejmě znal už každý s každým. Nevím, zda je to pravda. Ale přišlo mně to divné, protože sám jsem v hodnoceních projektů málokdy dal přes 90 %, a vytvářel si tak rezervu pro situaci, kdy uvidím opravdu geniální projekt.

Tedy takový, který vymyslí něco, co zachraňuje životy a posouvá medicínu kupředu. O to však dnes už pravděpodobně nejde.

Věda u nás dnes začíná připomínat klasická výběrová řízení šitá donedávna, jak se říkává, často předem někomu na míru.

Čím více bude hodnocení strukturováno, tím menší prostor je pro věcné a opravdu vědecké hodnocení. Nejhumornější mi připadají otázky typu „Má projekt ekologicky pozitivní dopady?“ nebo „Vytváří projekt rovné příležitosti?“. Přitom je jasné, že medicína má s ekologií dost málo společného a projekty obvykle potenciálně diskriminují zdravé a pomáhají nemocným. Nedávno jsem byl na prezentaci evropských grantů z jedné oblasti v Amsterdamu a musím říci, že snad žádný z těchto slabých a bohatě dotovaných projektů by v českých či slovenských komisích, kde jsem projekty posuzoval před několika lety, neprošel.

Dnes si už jistý nejsem. Možná, že opravdu v Evropě začínají umírat lidé, protože neprojdou vynikající granty, které mají drobné administrativní chyby nebo jsou jen ekologicky neutrální nebo nevytvářejí rovné pracovní příležitosti. Možná brzy, až bude zřízeno evropské ministerstvo pro hloupost, začnou procházet jen granty obsahující alespoň jednu hloupost. Věřím však, že se této doby nedožijeme a že jednoho dne zvítězí zdravý rozum.

Když byla u nás zahájena revize předražených staveb dálnic a železnic, možná to bude pokračovat i revizí grantové politiky.

Obávám se ale, že bez revize evropské vědecké politiky to v grantové oblasti asi kupředu nepůjde. Ještěže je podstatná část výzkumu stimulována soukromým sektorem. Je dobře, že medicína patří k oblastem, kde to takto dobře funguje. Možná, že bez toho by se ani nemocní nových léků a nových technologií jen tak nedočkali.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky