Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 20. říjen 2021 | Svátek má Vendelín
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Němečtí lékaři jsou k sobě více kolegiální

Němečtí lékaři jsou k sobě více kolegiální

10.11.2010 09:58
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: (ivb)
MUDr. Ondřej Rennet pracuje již několik let jako lékař v Sasku. Zástupci sdružení Mladí lékaři ho pozvali na svůj sněm, který se konal minulou sobotu v Praze. Jaká je současná situace v německém zdravotnictví? Jaké jsou zásadní rozdíly mezi systémem postgraduálního vzdělávání u nás a v Německu? Jak vypadá běžný pracovní měsíc německého lékaře? Otázky, na které mohl mladý lékař odpovídat díky svým zkušenostem v zahraničí...

Upravený přepis prezentace MUDr. Ondřeje Rennéta ze sobotního sjezdu Mladých lékařů

Inzertní web vNěmecku www.aerztestellen.de nabízí vsoučasnosti přes 2000 volných pracovních pozic. Jde přitom pouze o inzerované pozice, číslo neodpovídá reálnému počtu neobsazených míst vNěmecku. Jedná se o pracovní místa sokamžitým nástupem nebo nástupem do jednoho až dvou měsíců.

Vněmeckém listu Marburger Bund Zeitung se nedávno objevila zpráva o vývoji situace na německém trhu pracovních míst ve zdravotnictví. Píše se: „Prognózy jsou temné. Již vroce 2010 se projeví nedostatek lékařského personálu vpočtu asi 7000 plných úvazků. Vroce 2011 ktomu přibude ještě dalších 2000 míst. Vprůměru tak bude vnásledujících dvou letech chybět zhruba 7 procent lékařského personálu,“ píše poradenská společnost PricewaterhouseCoopers vaktuální studii ohledně nedostatku odborných pracovníků ve zdravotnictví. Taková je tedy dnešní situace na německém lékařském trhu. Je zřejmé, že poptávka po lékařích bude i vnásledujícím roce významná.

Větší kolegialita

Co podle mých zkušeností charakterizuje práci lékaře vNěmecku? Odborně se jedná o zhruba stejnou úroveň medicíny jako je u nás. Němečtí lékaři ale vykazují větší pracovní nasazení a mají větší odbornou odpovědnost, včetně mladých lékařů těsně po absolutoriu. Je zde výrazně lepší komunikace lékaře spacientem na partnerské úrovni. Lékaři jsou motivováni se bavit spacienty, protože to jsou jejich klienti. A co velmi oceňuji, je větší kolegialita lékařů navzájem.

To všechno funguje lépe proto, že jsou němečtí lékaři spokojenější. A to nejen díky lepšímu finančnímu ohodnocení, ale také díky výrazně jednoduššímu systému vzdělávání, a dodržování zákoníku práce.

Jednoduché postgraduální vzdělávání

Je zajímavé srovnat, kdo zaštiťuje postgraduální vzdělávání vNěmecku a kdo u nás.

VNěmecku garantuje postgraduální vzdělávání primář oddělení. Jednotlivé zemské lékařské komory určují podmínky, zajišťují kurzy a přezkoušení.

Do systému není vůbec zapojeno ministerstvo ani žádná instituce podobná našemu IPVZ. Lékař není ničím vázán své nemocnici, většinu času totiž pracuje lékař pro přímého zaměstnavatele. Pro ilustraci se podívejme, jak vypadá program postgraduálního vzdělání voboru vnitřního lékařství vSasku. Tento program se vejde na necelou jednu stránku A4. Naproti tomu český vzdělávací program vnitřního lékařství má 35 stránek A4.

Dodržování zákoníku práce a ohodnocení

Běžný pracovní měsíc německého lékaře jsem se rozhodl ilustrovat na vlastním příkladu. Můj rozpis služeb zledna 2009 vypadal následovně - sloužil jsem 4 služby. Na službu jsem přišel odpoledne v 14:30 hodin a ráno v8 hodin jsem končil a šel jsem domů. Za službu v neděli jsem navíc měl nárok na náhradní volno. Zbytek dnů jsem chodil do nemocnice na normální pracovní dobu od 7 do 16 hodin. Za tuto práci jsem si vydělal 2163 Eur za měsíc čistého.

Na závěr tedy odpovídám na řečnickou otázku. Mají se čeští lékaři, potažmo pacienti, obávat konkurence zNěmecka? Odpověď je ano.

(ivb), www.tribune.czCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky