Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Varlata "vařená" na laptopu

Varlata "vařená" na laptopu

Medical Tribune 30/2010
20.12.2010 06:57
Zdroj: Medical Tribune
Autor: ija
Ten, kdo vymyslel laptop, se pravděpodobně naprosto nezajímal o reprodukční zdraví mužů; tak začíná autor svůj článek v Reuters Health. Překvapivě se totiž ukazuje, že laptop v chodu vyzařuje vysokou teplotu, která, pokud je umístěn na kolenou uživatele, může způsobit poškození spermií. A přitom stačí tak málo, jak říká studie uveřejněná v odborném časopisu Fertility and Sterility, totiž, položit laptop na stůl.

Výzkumný tým umístil teploměr vedle šourku 29 mužů pracujících s laptopem položeným na kolenou. Odborníci zjistili, že dokonce i za použití podložky se šourek těchto mužů velmi rychle přehřál. "Vzhledem k tomu, že miliony mladých mužů jsou takto zvyklí pracovat, jde o důvod k zamyšlení," komentuje výsledky vedoucí urolog studie z univerzity v New Yorku dr. Sheynkin. "Během 10 až 15 minut se teplota v šourku vyšplhá nad stupeň, který považujeme za bezpečný, bez toho, že by si to muži uvědomovali!" dodává.

Do současnosti se žádné studie tím, jak laptop může ovlivnit mužskou fertilitu, nezabývaly, tudíž neexistují žádné vědecky podložené důkazy, že se tak skutečně děje. Nicméně studie ukazující, že vzestup teploty v šourku o jeden stupeň Celsia stačí k poškození spermií, jsou již známy.

Za normálních okolností pozice varlat mimo tělo zajišťuje optimálně nízkou teplotu nezbytnou pro spermiogenezi. "Neříkám, že pokud někdo začne používat laptop, stane se okamžitě infertilní, ale častá práce na laptopu umístěném na kolenou může stát za problémy s početím," říká dále vedoucí odborného týmu. Zmíněné problémy má téměř každý šestý pár v Americe.

V nedávno uplynulé době se za důvod mužské infertility často označovaly úzké džíny a slipy. Ty však nyní už nejsou považovány za rizikový faktor, neboť "oblečení nezvyšuje skrotální teplotu, protože se hýbete," říká dr. Sheynkin.

"Avšak pokud pracujete na laptopu umístěném na klíně, musíte sedět klidně a s nohama u sebe. Po jedné hodině v této poloze se teplota šourku podle pozorování vědců zvýší o 2,5 stupně Celsia. Použití podložky pod laptop nic neřeší, protože ta sice nedovolí přestup tepla na kůži, ale šourek neochrání. "Je úplně jedno, jakou podložku použijete, může to být klidně i polštář, šourek si tím neochráníte," dodává dr. Sheynkin.

Je zajímavé, že poloha nohou hrála velkou úlohu. Pokud muži seděli s nohama široko od sebe - což bylo možné pouze za použití široké podložky pod laptop -, jejich šourek nebyl vystaven takovému přehřátí. Stejně však i v tomto případě došlo do třiceti minut ke skrotální hypertermii. Vzhledem ke stále narůstajícímu počtu infertilních manželství jsou výsledky tohoto pozorování zajímavé.

ija, Medical TribuneCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky