Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 27. listopad 2020 | Svátek má Xenie

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Ohlodaná kost? Děkujeme, nechceme

Ohlodaná kost? Děkujeme, nechceme

04.02.2011 08:11
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: MUDr. David Belada
"Ministr zdravotnictví předstoupil ve čtvrtek před lékaře s finální nabídkou, kterou okomentoval slovy: „Vyčerpal jsem tak veškeré možnosti k řešení tohoto problému, ke kterým jsem měl od vlády mandát, a které by náš systém zdravotnictví finančně unesl,“ píše v komentáři pro Medical Tribune MUDr. David Belada...

Blogy MT

Pomiňme nyní skutečnost, že pokud systém financování zdravotnictví může ohrozit výdaj ve výši 0,7% ročního rozpočtu zdravotnictví, tak je nastaven fatálně špatně, to je doufám každému jasné, snad i panu ministrovi. Jak vypadá ono nabízené navýšení mezd o 5000 Kč (mladší lékaři) resp. 8000 Kč (starší lékaři) řečí čísel?

Jen pro zopakování jaké byly požadavky LOK vrámci akce Děkujeme, odcházíme: mladší lékaři: 1.5 násobek průměrné mzdy; starší 3 násobek průměrné mzdy jako tarifový základ.

Aktuální návrh MZ:

- Mladí lékaři (tarifní třída 11,12): navýšení o 5000 Kč = splnění požadavku akce DO v cca 26%

- Starší lékaři (tarifní třída 14 a vyšší): navýšení o 8000 Kč = splnění požadavku akce DO v cca 18%

Připomínám jen pro srovnání zástupci LOK již akceptovaný návrh vycházející způvodně nabízených 2 mld. Kč:

- Mladí lékaři: + 8000 Kč = splnění požadavku akce DO v cca 43%

- Starší lékaři: + 12000 Kč = splnění požadavku akce DO v cca 28%

Na první pohled je zřejmé, že již samotný návrh LOK je VELMI výrazným ústupkem od cílů požadovaných vrámci akce DO. Právě LOK je tou stranou vjednání, která zcela zásadně slevila od svých požadavků vzájmu vyřešení celé akce, a to vemzdových požadavcích pro letošní rok cca na pouhou TŘETINU! Vtéto situaci se nabídka LOK stala logicky nepodkročitelným limitem schváleným na úterním zasedání. Bohužel ze strany ministerstva žádná snaha o kompromis není patrná.

Nyní se podívejme, jak se avizované změny navrhované MZ promítnou vhodinové mzdě, což je jediný směrodatný ukazatel ohodnocení práce vjiž tak velmi složitém systému odměňování lékařské práce.

Současná realita:

-mladí lékaři 100Kč/hod. à návrh MZ: 130 Kč/hod.

-starší lékaři: 170 Kč/hod. à návrh MZ: 214 Kč/hod.

Panem ministrem předkládaný maximálně možný návrh reprezentuje tedy navýšení hodinové mzdy o maximálně 30-44 Kč/hod. Skutečně výše uvedenou hodinovou mzdu považuje za přiměřenou ohodnocení práce lékaře?

Druhým a možná ještě větším zklamáním ze strany MZ je jednoznačné odmítnutí vize nárůstu mezd lékařů vbudoucnu do výše, která byla požadována lékaři v rámci DO. Pan ministr přislíbil, že v roce 2012 se zasadí, aby průměrná mzda lékaře byla 60 000 Kč měsíčně, ovšem opět včetně služeb a přesčasů. Na první pohled krásné číslo, které u veřejnosti nepochybně vyvolá hodně závisti (což je jistě i cílem MZ).

Jelikož vtéto částce je započteno i letošní navýšení a nyní je průměrná mzda lékaře se stovkami hodin přesčasů a služeb asi 48 000 Kč, další navýšení vroce 2010 lze očekávat maximálně vúrovni cca 2000-4000 Kč. Pomíjím skutečnost, jakým způsobem výpočtů při krácených úvazcích statistikové kprůměrné mzdě lékaře došli a tedy, že na „průměrnou“ mzdu dosáhne mizivé procento lékařů.

Jen pro zajímavost – oněch 0.5 mld Kč, o kterých se nyní obě strany „přetahují“, reprezentuje 0,17% ročního rozpočtu na zdravotnictví, tedy částku, kterou systém vydá na zdravotní péči za 36 hodin, tedy 1,5 dne !!!

Skutečně je pan ministr přesvědčen, že toto je od něho férový návrh? Nebo má celou lékařskou obec za naprosté hlupáky? Celá situace se spíše jeví tak, že pan ministr a všichni ostatní zjeho týmu, kteří vývoj celé akce zásadně ovlivňují (jako poslanci Šťastný, Šnajdr a další vlivní z ODS) mají jediný, ale jasný cíl: nedohodnout se. Nutno na tomto místě připomenout, že LOK dnes ustoupil i vdalších 2 bodech, a to je garance zpětného návratu a ustoupení zpodmínky řešení nárůstu tarifních platů formou zákona. Ze strany lékařů bylo ústupků provedeno skutečně hodně. Za této situace se ministrův dnešní návrh podobá nabídce značně ohlodané kosti...

Proč je celá dohoda tak blízko, ale přitom tak daleko? Možná lékařům chybí kvalitní lobbista „ludvíkovského typu“ nebo pár vlivných „kulichů“, pak by asi bylo vyjednávání mnohem snazší. Koneckonců pan ministr chování pana ředitele Ludvíka jednoznačně obhajuje a chválí ho, protože pod jeho vedením nemocnice prosperuje a „přivedl ji krozkvětu“ - a to je hlavní, ne? Ale ruku na srdce, pan Kulínský byl bezpochyby také jistě dobrý dirigent….ale to je už jiný příběh.

DÁLE ČTĚTE:

10 základních mýtů spojených s akcí „Děkujeme, odcházíme“

MUDr. David Belada www.tribune.cz

autor je vedoucí lékař oddělení IOKO 2.interní kliniky ve Fakultní nemocnici Hradec KrálovéCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky