Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 26. únor 2021 | Svátek má Dorota

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Chtějí mít sestry pastýřku?

Chtějí mít sestry pastýřku?

10.03.2011 08:41
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: Mgr.Tomáš Pelc
"O postoji České Asociace Sester (ČAS) k protestní akci lékařů bylo již napsáno hodně. Dva spontánní bleskové průzkumy postojů sester přitom demokraticky prokázaly nezištný souhlas s legitimním protestem. Prezidentka ČAS (Jurásková) se ale neštítila hlásat ze všech sil pravý opak. Frapantně tak potvrdila hlavně svou politickou příslušnost (ODS) i obavu o pozici ředitelky významné pražské nemocnice," píše Mgr. Tomáš Pelc, administrátor serveru ProRes.cz...

Blogy MT

Sami si můžeme odpovědět, co je nejspíš pro paní "J" důležitější... Jestli je to post političky a ředitelky nemocnice nebo post prezidentky neziskové profesní organizace.

Kdysi lákavá představa sester o silné političce využívající svého vlivu v zájmu oboru, se v mžiku obrací proti sestrám samotným. Stávají se loutkami v politickém podlézání ministrovi a pěšáky naverbovanými proti své vůli do vyostřeného boje. Skandál je dovršen pochlebováním a poplácáváním se po zádech při memorandu ohánějícím se nicneříkajícími sliby jako prázdnou slámou.

Jurásková zkrátka postupovala razantně z pozice významné političky a ředitelky nemocnice. Neprávem se přitom zaštiťovala všemi sestrami.

Když pomineme podraz těch sester, které si jí zvolili v dobré víře do čela ČAS, tak navíc kvůli pár desítkám korun měsíčně vystavila všechny sestry, včetně těch co v ČAS nejsou, rozvratu nemocničních týmů. Ani slovo pochopitelně nepadlo o tom, že když dostali v minulosti přidáno sestry, tak lékaře ani nenapadlo ukrajovat jim z právem získané platové nápravy.

Sestry naštěstí nejsou hloupé. Dokáží číst mezi řádky sehraného mediálního pingpongu Hegera a Juráskové, kterým se bohužel podařilo veřejně postavit sesterský stav proti ostrému, leč legitimnímu protestu lékařů. Nedalo se tedy čekat ani nic jiného, než že se významná část sester, na nichž neroste vlna, konečně postavila na zadní a odmítla bečet jako živé politické štíty. Ovce ať si pase paní "J" které chce, ale nesmí mluvit za všechny sestry!

Jako reakci lze jen přivítat mezioborový záměr, který nedrobí scénu, ale naopak stmeluje všechny nelékaře. Ti totiž mají různé PROFESNÍ organizace, mezi nimi i ČAS, které hájí své obory především po odborné stránce. Po stránce legislativní a právní však donedávna nelékaři neměli jasné zastání v ODBORECH. (Všimněte si lexikální motanice!)

Zdravotnické obory jsou vysoce specializované a proto od podstaty rozdrobené a politicky slabé. Obecné zájmy zdravotníků v současném děsivém (ne)systému jsou ale zcela IDENTICKÉ a záleží jen na tom, zda se k nové sekci nelékařů OSZ přidá dostatek takových, kteří mají hlavu na svém místě a vlněné nosí jen svetry...

Všichni chceme noblesního panovníka odhodlaného k reformám. Tak trochu se nám však nelíbí, že je schopen osm měsíců přehlížet naše legitimní protesty a tři měsíce nás pak zavalovat hnojem patřícím ve skutečnosti politikům... Vzniká tedy sekce odborového svazu, která může být jednou z nejsilnějších sekcí hájících zájmy zdravotníků po PRÁVNÍ, nikoliv jen ODBORNÉ stránce, jak to má dělat například ČAS.

Odbory a profesní organizace se mohou významně doplňovat, zvlášť když hájí pravdu před bezohlednými tendencemi většinové vlády. Příkladem je lékařský odborový klub a komora v akci D-O. Važme si dnes těchto spojenectví napříč obory i organizacemi! Mnozí politici, by nejraději v tichosti všechno zdražili (DPH) a všem navíc paušálně snížili platy (-10%). Ústa plná protikorupčních opatření, ale hlavně v klidu dál zadávat zakázky na dálnice, které mohou být až třikrát dražší než za našimi hranicemi... Žádná sci-fi, ale REALITA...

Netřeba dodávat, že zmíněný tandem odborů a profesních organizací, říkajících pravdu o této realitě, se dá hůře mediálně ututlat než samostatná ostrá legitimní akce, šikovně přeštítkovaná na "Vyděračskou".

ČAS si pod taktovkou všehoschopné paní "J" zahrála na odborářskou organizaci. Jako by měl prof.Pafko dělat práci špičkového právníka. Mnohem jednodušší a bezpečnější je, když jedni dělají to a druzí zase ono. Jen se musejí respektovat určitá pravidla. Zvláště ta demokratická...

Mgr.Tomáš Pelc

www.ProReS.czCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky