Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 22. duben 2021 | Svátek má Evžénie
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Záchranáři nebudou mít postavení úředních osob

Záchranáři nebudou mít postavení úředních osob

24.03.2011 07:25
Zdroj: ČTK
Autor: bns
Záchranáři nebudou mít vyšší ochranu, jakou mají ze zákona úřední osoby. Poslanecká sněmovna včera zamítla návrh Středočeského kraje, který s takovou změnou počítal. Pro zamítnutí byli především poslanci koalice. Argumentovali tím, že záchranáři už mají vyšší ochranu podle nového trestního zákoníku.

V současnosti platí vyšší trestní sazby pro agresory, pokud na záchranáře zaútočí ve chvíli, kdy poskytují pomoc. Pokud ale zaútočí až poté, vztahují se na ně nižší sazby. To měla novela změnit. Podle návrhu nemělo být podstatné, ve které chvíli budou lékaři či sestry napadeni. Kromě toho měla předloha postavit záchranáře a lékaře pracující v centrálních příjmech nemocnic na úroveň úřední osoby.

To kritizoval především poslanec ODS Marek Benda. Podle něho je novela zbytečná. "Pokus posunout zdravotnické pracovníky na úroveň úředních osob je omyl, protože způsob rozhodování vychází z jiného postavení. Veřejní činitelé jsou chráněni proto, aby byl chráněn úřad a nerušený výkon úřadu, ale také mají zvýšené odpovědnosti za výkon, což v případě zdravotnických pracovníků neplatí," prohlásil Benda.

Středočeský hejtman a poslanec David Rath (ČSSD) na to reagoval slovy, že není žádný důvod, proč by ochrana zdravotních pracovníků měla být nižší než ochrana policistů nebo úředníků. "Řekl jste, že zákon chrání úřad. Pokud je úřad víc než zasahující lékař nebo zdravotní sestra, je to vaše vidění světa ze skleníku malostranského paláce," uvedl Rath.

Doplnil, že současná úprava trestního zákoníku je nedostatečná - nechrání totiž lékaře předtím, než začnou ošetřovat, ani poté, co ošetření dokončí. "Je iluzí si myslet, že když volají z restaurace, že se tam perou hosté, že tam je první policie. Mohu vás ubezpečit, že je vždycky první na místě záchranná služba," dodal Rath.

Novelu zákona už dříve odmítla vláda. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) včera řekl, že to bylo ze stejných důvodů, které uvedl ve sněmovně Benda.

ČTK bns hšCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky