Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 19. září 2020 | Svátek má Zita
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Rodičku záchranáři přinutili jet do nemocnice, při řeší soud Brno

Rodičku záchranáři přinutili jet do nemocnice, při řeší soud Brno

12.08.2011 19:38
Zdroj: ČTK
Autor: Lucie Kučerová
Brněnský krajský soud dnes začal projednávat žalobu, kterou podala žena na záchrannou službu. Žena doma překotně porodila a zavolala záchranáře, aby přerušili pupečník a dítě ošetřili. Záchranáři ji však převezli s dítětem do porodnice.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Žena tvrdí, že ji záchranáři loni po překotném domácím porodu donutili jet i s novorozencem do nemocnice, ačkoli oba byli v pořádku. Když nechtěla jet hned, přivolali na ni policii.

Žena žádá pro sebe a syna omluvu a 200.000 korun. Soudce Michal Ryška dnes vyzval strany ke smíru. Záchranáři omluvu i zaplacení odškodnění odmítli. Tvrdí, že nechybovali.

Soudce dnes při projednávání případu zmínil judikaturu Evropského soudu pro lidská práva, Ústavního soudu i Nejvyššího soudu. Než pokus o smír vzdal, upozornil, že brněnský krajský soud bývá při uznávání odškodného velkorysý.

"Záchranáři nutně potřebují důvěru pacientů a nikoli to, aby byli taháni po soudech," uvedl. Právní zástupce záchranky však smír odmítl, byť protistrana byla ochotná k ústupkům.

Žena domácí porod neplánovala. "Kdyby ano, vyhledala by péči porodní asistentky a nevolala by jako komando záchrannou službu, která pak přivolala policii," řekla Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv, která u soudu ženu zastupuje.

Protože však porod trval 20 minut, nestihla rodička odjet do nemocnice. Když po narození syna zavolala záchranáře, aby přestřihli a ošetřili pupeční šňůru a zkontrolovali chlapcův zdravotní stav, přinutili ji prý proti její vůli i s chlapcem odjet. Údajně nesouhlasili s jejím návrhem, že do nemocnice odcestuje sama ráno, až se umyje od krve a oblékne.

Právní zástupce záchranářů dnes u soudu uvedl, že žena k převozu do nemocnice dala souhlas, byť připustil vyhrocenou komunikaci. Dodal, že lékaři jednali v zájmu dítěte. Protože mimo tělo matky a bez přestřihnuté pupeční šňůry bylo asi hodinu, mohlo prý přes pupeční šňůru ztratit krev. Podle žaloby přitom lékař-záchranář po prohlídce dítěte, která se dělá až po přestřižení pupeční šňůry, zhodnotil stav novorozence jako výborný.

Matka má za to, že kvůli zásahu záchranářů dítě skončilo podchlazené. Podle záchranné služby je však sanitka vytopená na 36 stupňů a dítě se muselo podchladit kvůli špatné péči matky. Candigliota to odmítla. Matka prý rodila své třetí dítě, takže byla zkušená.

Kvůli konfliktu se záchranáři však mohla novorozeněti věnovat méně péče. Navíc přivolaná policie trvala na otevřených dveřích od bytu, aby se uvnitř žena s partnerem nezamkli. Dítě navíc bylo třeba nést přes pavlač do sanitky a odtud do nemocnice.

Kvůli podchlazení dítě v porodnici skončilo v inkubátoru. I s matkou bylo v porodnici tři dny.
Při pokusu o smír Candigliota zdůraznila, že se žena se záchranáři chtěla vyrovnat mimosoudně, požadovala tehdy pouze omluvu.

Dostalo se jí však prý arogantní odpovědi a obvinění, že zavinila pozdější smrt lékaře záchranné služby. U soudu tak kvůli tomu nemůže vypovídat, soudce předvolal na příští stání jeho dva spolupracovníky ze zasahujícího týmu a také otce dítěte, který u porodu byl.

Candigliota se také ptala, zda by soud nemohl projednávat příště záležitost bez přítomnosti médií, aby žena měla větší soukromí. Ryška řekl, že takovou žádost zamítne, protože "kauze je společenský významná". Média jsou však podle něj povinná skrýt totožnost rodičky.


ČTK Lucie KučerováCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky