Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 07. duben 2020 | Svátek má Heřman a Hermína
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Masarykova univerzita vytvoří platformu informací o vývoji léčiv

Masarykova univerzita vytvoří platformu informací o vývoji léčiv

29.08.2011 20:59
Zdroj: ČTK
Autor: Lucie Kučerová
Masarykova univerzita v Brně získala evropskou dotaci na projekt PharmAround. Jeho součástí je také tvorba a provozování webových stránek s informacemi o aktuálních klinických studiích. Účast v klinickém výzkumu může pomoci pacientům s nevyléčitelnou chorobou i výzkumníkům.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Čeští pacienti s nevyléčitelnými nemocemi by měli získat další možnost, jak se dozvědět o tom, že lékaři budou pro jejich diagnózu testovat nový lék či léčebnou metodu.Masarykova univerzita chce vytvořit internetové stránky pro veřejnost, které takové informace budou obsahovat.

Vytvoření webu je součástí projektu PharmAround, na který škola získala 24 milionů korun z evropských dotací. Budou se na něm podílet i další školy, nemocnice a farmaceutické firmy, uvedla škola v tiskové zprávě.

Přehled klinických studií včetně pracovišť má na svém webu dnes Státní ústav pro kontrolu léčiv. Je i partnerem nového projektu.

Podle autorů projektu nejsou v ČR dostatečně dostupné informace o tom, které klinické studie jsou zrovna aktuální a jak se k nim připojit. Povědomí je prý chabé i mezi lékaři a dalšími odborníky.

"Lékaři pak nejsou schopni pacienty dostatečně informovat o možnosti se do nějaké klinické studie zapojit a pacienti sami se nemají jak k informacím dostat," uvedla hlavní manažerka PharmAround Regina Demlová.

Jako příklad uvedla léčbu rakoviny či epilepsie. Klinické studie se odehrávají většinou ve velkých nemocnicích, ale i lékaři v malých okresních nemocnicích se s takto postiženými pacienty setkávají.

Projekt jim má dodat nové informace. Na webu najdou informaci, jaký lék se testuje, pro jaké diagnózy, získají i kontakt na odpovědného člověka.

Podle Demlové by to mělo pomoci i výzkumníkům, protože u některých klinických studií bývá potíž s nedostatkem pacientů, kteří se do programu chtějí zařadit.

Součástí projektu bude i sada odborných kurzů pro studenty, lékaře, pedagogy a výzkumníky. Tématem odborných setkání budou nejen vývoj léčiv, ale také etické aspekty klinických studií, registrace nových léků, generická léčiva i moderní terapie.

Dalšími tématy mají být farmakoekonomika a biostatistika. "Vzdělávací aktivity projektu pokryjí všechny vývojové fáze léčiva od klinických zkoušek až po sledování výskytu nežádoucích účinků," dodala Demlová.

Na projektu se kromě Státního ústavu pro kontrolu léčiv budou podílet farmaceutické firmy a brněnské vyšší odborné školy na Žerotínově náměstí a v Merhautově ulici.

ČTK Lucie KučerováCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky