Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 11. srpen 2020 | Svátek má Zuzana
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Záchranky přišly o přednost na přechodu

Záchranky přišly o přednost na přechodu

09.09.2011 08:27
Zdroj: ParlamentníListy.cz
Vozidla záchranné služby, ale i policejní a hasičské vozy už nebudou mít přednost na přechodech a za vozidlo by měl odpovídat provozovatel. V novele silničního zákona tato ustanovení potvrdila sněmovna, když přehlasovala senátní návrh.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Odpovědnost provozovatele má podle poslanců vyřešit poukazy řidičů na osobu blízkou při spáchání některých přestupků. Senátoři namítali, že úprava by mohla být protiústavní. Zároveň však poslanci zapomněli vzákoně na přednost některých vozidel, takže policejní, hasičské a záchranářské vozy budou muset zastavovat před přechodem. Předloha míří kpodpisu prezidentovi, nicméně vzápětí bude podle některých poslanců následovat novela právě novelizovaného zákona.

Za podpory komunistických poslanců byl zamítnut senátní návrh novely silničního zákona, který ponechával institut osoby blízké. Poslanci, kteří poslaneckou novelu schválili, jsou přesvědčeni, že vpřestupkovém řízení provozovatelé vozidla zneužívají možnosti odvolat se na osobu blízkou, kterou nemuseli vřízení jmenovat, ale tím se také vyhýbali pokutě.

Senátní návrh ovšem upravoval poslanecké znění zákona, vněmž bylo zapomenuto na přednost vjízdě pro vozy záchranné služby, hasičské a policejní vozy. Někteří sociální demokraté nad postojem komunistických kolegů kroutili hlavou. „Hlasovala jsem samozřejmě pro senátní návrh," řekla pro ParlamentníListy.cz Hana Orgoníková (ČSSD).

Stejně tak Milada Emmerová (ČSSD), která je „civilní" profesí lékařka, je překvapená. „Nerozumím tomu, u všech těchto vozů přece jde o minuty, ne-li o vteřiny," konstatovala. Upozornila také, že je to další zvýšení nároku na pozornost řidiče. „I tak to nemají jednoduché vprovozu, a teď ještě toto," dodala Emmerová.

Připomeňme, že dojezd sanitek se vnovele zákona o zdravotnických službách zvýšil na 20 minut. Podle některých poslanců však ani tento čas nemusí být dostačující.


Senátní návrh je nutné přijmout jako celek, vysvětlují komunisté

Postoj komunistů vysvětlil pro ParlamentníListy.cz komunistický poslanec Pavel Hojda. „Hlasovali jsme proti senátní verzi proto, že jsme přesvědčeni, že se institut osoby blízké velmi zneužívá," řekl poslanec. Podle něj není problém, aby někdo zposlanců přišel snovelou, která by vozům přednostní průjezd umožnila. „Důležité však bylo schválit odpovědnost provozovatele vozidla," konstatoval. Podle něj byl problém v tom, že hlasování o vráceném senátním návrhu umožňuje pouze celkové hlasování - buďto senátní verzi přijmout jako celek, nebo zamítnout. „Prostě, buď všechno, nebo nic," řekl redakci Pavel Hojda. Věří však, že poslanci záhy přijdou snovelou, která přednost vozům záchranného systému vrátí.

Komunisté tak dali přednost verzi, u níž někteří sociální demokraté uvažují o podání stížnosti kÚstavnímu soudu, a to vpřípadě institutu osoby blízké. Podle Jeroným Tejce (ČSSD) by se mohlo jednat „o umenšování práv občanů".

Policisté by dali přednost zásahovým vozům před přestupkovým řízením

Redakce se dotázala několika policistů, co o rozhodnutí sněmovny soudí. „Zloději, lupiči a další zločinci na přechodu rozhodně nezastaví," konstatoval jeden znich. Další upozornil na to, že se rychlost hasičských a záchranných vozů sníží, protože bez přednosti vjízdě nejsou řidiči zásahových vozidel chráněni vpřípadě, že jim někdo vstoupí na přechod, takže řidiči ve vysoké rychlosti by nebyli schopni zastavit. „Budou tak muset snížit rychlost, což nutně zvýší čas dojezdu, a to už může jít o život," dodal. Tomuto ustanovení by všichni dotázaní policisté dali přednost před přestupkovým řízením.

Ve hře je také zásadní novela silničního zákona, kterou připravuje ministerstvo dopravy. Ta by také mohla napravit nedostatky stávajícího zákona. Zatím je však ještě stále na ministerstvu, takže potrvá několik měsíců, než bude schválena.

ParlamentníListy.czCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky