Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 27. květen 2020 | Svátek má Valdemar

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Proč nám pacienti utíkají k novým zdravotním řetězcům?

Proč nám pacienti utíkají k novým zdravotním řetězcům?

03.11.2011 19:06
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: MUDr.Tomáš Rozsíval
"Z mé osobní zkušenosti ORL specialisty si dovolím vyprávět jeden příběh, který sice nic nedokazuje a nepaušalizuje, ale je dle mého názoru možná v něčem podnětný. Kdo chce, vezme si z něj poučení, a kdo nechce, může na mne zase obligátně a anonymně zanadávat," píše úvodem MUDr. Rozsíval (foto).
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Jedná se o tzv."obvoďácké angíny" a tím nechci v žádném případě dehonestovat kolegy praktické lékaře. Jde o to, že přes nával práce lékař často udávané potíže pacienta bagatelizuje a léčí neindikovaně antibiotiky a to i přes opakované návštěvy a třeba i po trojité léčbě různými antibiotiky jak v ordinacích, tak na LSPP, apod., během jednoho, dvou měsíců. Pálení v krku a dysfagie, pyrosa, apod. bývají promptně prohlášeny za "angínu" a už to jede.

Chápu, že mnohdy nemáme čas, ani chuť, složitě uvažovat o diff.dg., ale jsou-li podobné potíže opakované a pacienti se již sami, bez doporučení obracejí na specialisty, kteří opakovaně píší nález, že se o žádnou angínu nejedná, začíná si takový pacient hledat své cestičky a myslí, že se něco zlepší, pokud změní svého registrujícího praktika.

A protože je dlouhodobě zaplavován reklamami na nepřetržitou péči lékařů např. v řětězcových hypermarketových systémech typu "Mojeambulance", prostě od svého lékaře, který jej považuje za simulanta, odejde.

Bohužel, brzy zjistí, že si moc nepomohl a spadl takříkajíc z bláta do louže, resp. naopak..... Takže znovu začne obíhat sám specialisty. Jednoho takového "zoufalce" a jeho anabázi tady zmíním. Konec byl pro mne překvapující.

Potíže typické, jak jsem shora popsal. U nás po komplexním vyšetření zjištěno : paresa rekurentu vlevo s nepohyblivou levou polovinou hrtanu, podezření na GERD, jinak celkem běžný nález. Pacient byl odeslán na internu a tam mu zjistili nejen reflux, ale i stav po nepoznaném starém IM se susp.netypickou AP. Byl transportován na kardiochirurgické pracoviště, kde mu provedli koronarografii atd. a zavedli koronární stent. Pacient nyní zcela bez potíží, ve svých 70 letech se "znovu narodil".

Co tím chci říci ? V žádném případě nehodlám kohokoliv kritizovat, ale jen upozornit, že se nám vyplatí opravdu uvažovat v širších souvislostech a hlavně pacientům naslouchat. Nikoliv nadarmo se neříká, že v anamnéze nám mnohdy sdělí i diagnosu. Na to vše je ovšem třeba času a zkušeností.

Náš dnešní zdravotnický systém z nás povětšině dělá otroky a nesvéprávné jedince, kteří jsou v permanentním riziku trestního stíhání a objektem snahy různých kverulantů, dostat lékaře ihned pokud možno rovnou do tepláků, nebo na nich vytřískat "odškodné". Tzv. diktát laiků je patrný nejvíce v urgentní medicíně.

Možná by bylo ale třeba se zamyslet, zda i my sami někdy svými postoji k podobným aktivitám přímo někoho nevybízíme. Dvacet let uplyne již brzy od změny socialistického zdravotnictví, zrušení OÚNZů a vzniku nestátních, tzv. soukromých smluvních lékařů a náš stav si dodnes nedokázal najít své pravé místo na slunci. O čemsi to vypovídá, ale to je na další přednášku.....

---------

MUDr.Tomáš Rozsíval ORL ordinace Opava

www.tribune.czCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky