Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 17. únor 2019 | Svátek má Miloslava
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Rytířství, z něhož profitují čeští lékaři

Rytířství, z něhož profitují čeští lékaři

Medical Tribune 28/2011
28.11.2011 13:29
Zdroj: Medical Tribune
Autor: red

Jedním z letošních laureátů cen Neuron 2011, udělovaných Nadačním fondem Karla Janečka, se na poli medicíny stal osmdesátiletý prof. MUDr. Tomáš Klíma, Ph.D. Ocenění získal za celoživotní dílo, jehož jedna významná část přináší největší užitek mladým a talentovaným českým lékařům.

Profesor Klíma, specialista v kardiovaskulární patologii a uznávaný odborník v oblasti transplantační medicíny, se narodil a většinu života prožil v USA. Nezapomíná však na svoji druhou vlast, Českou republiku, a právě s myšlenkou na její prospěch založil a zorganizoval program výměnných stipendijních stáží mladých lékařů mezi Texas Medical Center a 1. a 2. lékařskou fakultou UK v Praze.

Program nese jméno zakladatelova otce Jaroslava Klímy, jenž v letech 1931 až 1932 díky stipendiu Rockefellerovy nadace pobýval ve School of Hygiene v Johns Hopkins Hospital v Baltimoru a po návratu do vlasti působil nejdéle ve Státním zdravotním ústavu. Zemřel na popravišti v průběhu heydrichiády v červenci 1942.

Výměnný program významně přispěl ke zvýšení kvality a úrovně mnoha lékařských oborů v Česku. Za posledních 20 let mohlo díky němu vycestovat do USA téměř 200 českých mladých lékařů, kteří zde získávali zkušenosti na prestižních pracovištích. Profesor Tomáš Klíma pro ně po celou tuto dobu sháněl finanční prostředky u nejrůznějších sponzorů po celých Spojených státech a otvíral jim veškeré pomyslné dveře, na něž bylo možno zaklepat.

Přestože je dnes výměnný pobyt pro účastníka spojen s určitými finančními náklady, zájem o něj dle prof. Klímy neupadá. V roce 2007 jej za pomoc České republice vyznamenal medailí Za zásluhy o stát v oblasti výchovy a vědy prezident Václav Klaus.

-------

red

Medical TribuneCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky