Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 22. září 2021 | Svátek má Darina
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Než vznikne komora nelékařů, nutno vyjasnit pravomoci všech komor

Než vznikne komora nelékařů, nutno vyjasnit pravomoci všech komor

25.01.2012 18:46
Zdroj: ČTK
Autor: Naďa Myslivcová
Než bude založena Česká komora nelékařů, musí se podle prezidentky České asociace sester Dany Juráskové vyjasnit pravomoci komor lékařů, lékárníků a zubařů. Pro všechny stavovské organizace ve zdravotnictví by podle ní měla platit stejná pravidla.Zřejmě je ovlivní reformní zákon o zdravotních službách.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Než bude založena Česká komora nelékařů (ČKN), musí se podle prezidentky České asociace sester Dany Juráskové vyjasnit pravomoci komor lékařů, lékárníků a zubařů.

Pro všechny stavovské organizace ve zdravotnictví by podle ní měla platit stejná pravidla.

Zřejmě je ovlivní reformní zákon o zdravotních službách, který od 1. dubna zavádí národní registry. Komory nyní vedou své registry, a tak kontrolují všechny členy. Jde o to, v jakém rozsahu jim tato pravomoc zůstane.

Pravidla pro nelékařské profese, jako jsou sestry, porodní asistentky, sanitáři či záchranáři, stanoví zákon 96 z roku 2004, nyní se připravuje jeho novela.

"Při jednání transformační komise jsme tento týden narazili na souvislosti, které spadají do zákona o zdravotních službách. Se vznikem národních registrů totiž se zásadním způsobem bude měnit i postavení všech komor," vysvětlila Jurásková. Právní souvislosti mají prozkoumat právníci a nalézt řešení pro všechny komory.

V Česku působí 155.000 pracovníků v nelékařských profesích. O vzniku jejich komory začali jednat představitelé 26 profesních sdružení. Na tomto kroku se loni v červnu shodly všechny organizace nelékařů kromě sdružení klinických psychologů.

Komora by podle Juráskové měla dohlížet na dodržování odborných i etických pravidel v jednotlivých profesích. O podmínkách a práci nelékařů by chtěla vyjednávat s ministerstvem, kraji a zdravotními pojišťovnami.

Poskytovat by měla znalecké posudky a odborná stanoviska. Hájit by měla zájmy svých členů ve sporech u soudů. Na starost by mohla mít i celoživotní vzdělávání.

-------

autor: Naďa Myslivcová
ČTKCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky