Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 22. duben 2021 | Svátek má Evžénie

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Chirurg proti Hegerovi: Chudé bude operovat ten, co zbyde

Chirurg proti Hegerovi: Chudé bude operovat ten, co zbyde

06.06.2012 07:19
Zdroj: PARLAMENTNÍ LISTY
Autor: Anna Vidiševská
Volba konkrétního operatéra pacientem za peníze povede ke snížení důvěry pacientů v jednotlivá pracoviště. Myslí si to známý ostravský neurochirurg Jan Síla. Navíc podle něj budou nemajetní operováni tím, kdo zbude.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Ministr Heger chce touto novinkou odstranit úplatky ve zdravotnictví za operace zkušenými lékaři. Neurochirurg Síla však má pádné argumenty, ověřené dlouholetou praxí: „Dosud byl operatér určen zkušeným pracovníkem, který sestavoval operační program i operační tým. Pokud má někdo zájem být operován konkrétním člověkem, jde za ním a požádá ho. Nyní záleží na morální integritě operatéra na jedné straně a na movitosti pacienta na druhé, jak to dopadne. Vše se děje netransparentně, funguje to tak desítky let, ale nutno podotknout - většinou to nenarušuje chod na odděleních,“ uvedl neurochirurg pro ParlamentniListy.cz.

Kvalita chirurga roste s počtem provedených operací

Dosavadní systém byl podle jeho slov založen na důvěře pacienta v konkrétní chirurgické oddělení. „Každý pacient věří, že ho bude operovat ten nejlepší, neboť „všichni jsou dobří“, protože oddělení má dobrou pověst. Vše je založeno na důvěře,“ řekl Síla a upozornil, že začínající chirurg po škole operovat neumí.

Kvalita chirurga roste s takzvanou vyoperovaností, to znamená počtem odoperovaných pacientů. Mladý chirurg musí nejprve začít asistovat u postupně stále složitějších výkonů. Pak začne provádět nejjednodušší operace a až po jejich zvládnutí může být teprve vypisován k složitějším výkonům. Toto vše pod přímým dohledem těch nejzkušenějších kolegů (primáře, asistenta) tak, aby nebyl případnou chybou začínajícího chirurga ohrožen pacient. Takto předávají znalosti a zkušenosti starší kolegové mladším, čímž se udržuje jakýsi standard, kvalita a pověst toho kterého pracoviště,“ sdělil neurochirurg Síla.

Nezkušený chirurg samostatně operovat nesmí

Pokud by byl tento proces narušen, zastaví se podle něj nejen kvalitativní růst mladých chirurgů, ale také přirozený ideální personální stav a vývoj oddělení. „Pro bezproblémový chod oddělení chirurgických oborů musí být tým lékařů sestaven od těch nejmladších, až po nezkušenější. Pokud by vypadla některá generace operatérů, byl by zásadně narušen chod oddělení, protože operatér je vždy určen podle náročnosti výkonu. Vždy zkušenější musí operovat složitější a náročnější výkony,“ vysvětlil pro ParlamentniListy.cz s tím, že naopak to neplatí.

Méně zkušený nesmí provádět složitější operace (pouze v rámci tréninku pod dohledem zkušeného). To znamená, že složení týmů chirurgů je procedura, která má nepsaná, ale jasná pravidla,“ řekl neurochirurg. Podle jeho slov ti nejzkušenější, kteří sestavují operační týmy na jednotlivé výkony, přímo ovlivňují kariérní a profesní růst každého chirurga na oddělení. „Mohou jej samozřejmě zbrzdit u takzvaně nepohodlných, nebo i urychlit (u takzvaných chovných jedinců). Tyto pravidla poslední reformy fatálně bourají! Možnost koupit si operatéra je z tohoto pohledu úplný nonsens,“ zdůraznil zkušený operatér s 37letou praxí u těch nejsložitějších operací mozku.

Nemajetní budou operováni těmi, kdo zbudou

Podle něj je třeba si položit několik důležitých otázek. V prvé řadě, kdo z pacientů by chtěl být operován nezkušeným chirurgem. „To by mohl udělat jen masochista, sebevrah nebo člověk mdlého rozumu. To znamená, že nemajetní budou operováni tím, kdo zbude, což může vést v konečném důsledku k většímu procentu komplikací operací,“ myslí si Jan Síla, podle něhož hrozí po zavedení této novinky zahlcení zkušených a žádaných vedoucích lékařů či přednostů požadavky na operace zaplacených banálních zákroků. „Tito lidé mají zásadní odpovědnost za chod oddělení. Počínaje kvalitou lékařské a ošetřovatelské péče a konče úklidem na WC. Pokud dojde k nějakým problémům a podání stížnosti pacienta, musí se k ní vyjádřit a problém vyřešit. Bohužel hlavním kritériem při hodnocení kvality primáře nejsou jeho odborné kvality, ale je to ekonomický výsledek jeho oddělení a na druhém místě počet stížností pacientů! Přičemž o spokojenost pacientů by mělo jít všem vedoucím pracovníkům především, protože ta je přímo úměrně vázána na poptávku po jejich službách,“ uvádí ostravský neurochirurg.

Kdo bude vychovávat nové zkušené chirurgy?

Další problém však vidí v příliš malé motivaci zkušených lékařů vychovávat si konkurenci, která jim odebere značné finanční příjmy. „Jak už jsem řekl, kvalita chirurga roste s „vyoperovaností“ - to znamená počtem odoperovaných pacientů. A kdo píše operační programy včetně určení operatéra? Nový systém výrazně finančně zvýhodňuje zkušené operatéry, kteří sestavují operační programy. Přičemž by měli vypisovat mladší kolegy k výkonům podle jejich tréninkového plánu a sami u těchto výkonů zajišťovat kvalitu v rámci školení mladšího kolegy,“ vychází se svých dlouholetých zkušeností Jan Síla.

Podle něj ani toto opatření ministra Hegera nijak nezabrání, aby movití pacienti nešli za zvoleným operatérem přímo a s obálkou do kapsy jako dosud. „Naopak, opatření ministra povede ke snížení důvěry pacientů v jednotlivá pracoviště. V konečném důsledku pak k narušení výše zmíněné jemné chemie dlouhodobého budování lékařských týmů chirurgických oddělení, a tím ke všeobecnému postupnému zhoršení úrovně poskytovaných chirurgických služeb v ČR,“ řekl známý ostravský neurochirurg se zdůrazněním, že nechce obhajovat dosavadní stav. „Myslím si však, že jde o záměrné zveličování zástupného problému, při současném zavádění dalších, ne tak zdůrazňovaných, podstatně závažnějších opatření, které se negativně dotknou většiny obyvatel tohoto státu,“ uzavřel Jan Síla pro Parlamentni Listy.cz.

PARLAMENTNÍ LISTY Anna VidiševskáCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky