Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 22. duben 2021 | Svátek má Evžénie
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Gajdáček: Zdržují nemocnice, ne pojišťovny

Gajdáček: Zdržují nemocnice, ne pojišťovny

08.10.2012 08:57
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: ivb
Nejsou to pojišťovny, ale nemocnice, které brzdí proces vyjednávání o smlouvách na příští rok - myslí si Jaromír Gajdáček, prezident Svazu zdravotních pojišťoven. „Pojišťovny jsou ty, které čekají na zdravotnická zařízení, až jim podepíší tzv. úhradové dodatky smluv v aktuálním roce. A zdravotnická zařízení si pěkně dávaly na čas, aby se „neunáhlily“ a aby ze zdravotního pojištění „vytáhly“ co nejvíce peněz,“ uvedl Gajdáček pro Medical Tribune.

Probíhají v současné době jednání s pojišťovnami o smlouvách na příští rok? Pokud ano, se kterými nemocnicemi nyní jednáte? Se kterými se chystáte jednat v nejbližší době?

Jednání probíhají permanentně. Nelze specifikovat, který den jednáme s jakou nemocnicí, ale jednání skutečně probíhají. Zrovna před několika dny jsem byl osobně přítomen jednání s nemocnicí v Roudnici nad Labem. Výsledek je zatím takový, že s 56 nemocnicemi jsme se již dohodli, takže tam bude podepsána smlouva. S těmi, se kterými do konce roku nedojde ke shodě, bude uzavřena krátkodobá smlouva na rok a tuto „překlenovací“ dobu využijeme k dalšímu jednání.

Oslovili jsme zástupce krajů s dotazem, zda jednání o restrukturalizaci péče pokračují. Odpověděli nám, že od léta žádná jednání neprobíhají.Proč tomu tak je?

Jednáme primárně s nemocnicemi, takže je možné, že oslovení zástupci krajů nebyli dostatečně informováni ale s většinou se jednalo.

Kdy budou podepsány smlouvy s nemocnicemi? Až na konci listopadu?

Předpokládám, že v průběhu listopadu. V každém případě tak, aby od 1. ledna platily.

Které nemocnice vlastně navrhuje Svaz zdravotních pojišťoven ke sloučení či zrušení?

Svaz zdravotních pojišťoven ČR nejmenoval ani jednu nemocnici, která by se měla kompletně zrušit. Jde spíše o diskuse o změnách ve struktuře poskytované péče. Nemocnice většinou berou tuto změnu v případě přeměny na lůžka následné péče jako likvidaci.

Uvedl jste v tisku, že absolutně nehrozí, že by prvního ledna někdo neměl smlouvu. Můžetevysvětlit, co jste tím myslel?

Přesně to, co jsem řekl. Nemocnice, se kterými se na restrukturalizaci dohodneme, budou mít uzavřenu novou smlouvu. A nemocnice, kde ke shodě nedojde, budou mít „dočasnou“ smlouvu patrně na jeden rok, abychom vytvořili prostor pro další racionální jednání. Jsem přesvědčen o tom, že kdybychom nebyli v předvolebním čase, celá situace by byla docela jiná – dohod by bylo více a rozhodně by nebylo kolem jednání tolik emocí. Je škoda, že někteří politici si berou právě zdravotnictví za hlavní téma svého předvolebního boje. Chci ujistit především občany, pacienty, aby nepodléhali vyhrocenému tlaku kolem smluv. Oni svoji zdravotní péči, na kterou jsou zvyklí, dostanou i po prvním lednu. To mohu zaručit. Praxe je spíše opačná: pojišťovny jsou ty, které čekají na zdravotnická zařízení, až jim podepíší tzv. úhradové dodatky smluv v aktuálním roce. A zdravotnická zařízení si pěkně dávaly na čas, aby se „neunáhlily“ a aby ze zdravotního pojištění „vytáhly“ co nejvíce peněz. Dodatky smluv podepisovaly až těsně před koncem nikoliv nadcházejícího, ale aktuálního roku. Takže pojišťovny po celý ten rok žily v nejistotě, jaké budou skutečné celkové náklady na zdravotní péči, a zda tedy vůbec na ni budou mít peníze. Je vcelku zajímavé, že tato obrácená situace se nikdy nestala středem zájmu médií.

(ivb), www.tribune.czCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky