Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 22. duben 2021 | Svátek má Evžénie
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Jihočeské nemocnice čelí existenční nejistotě

Jihočeské nemocnice čelí existenční nejistotě

10.10.2012 08:52
Zdroj: ČRo - České Budějovice
Jihočeský hejtman Zimola svolal na krajský úřad schůzku zástupců zdravotních pojišťoven, vedení kraje a nemocnic, aby řešili absenci smluv nemocnic s pojišťovnami. VZP se však omluvila s tím, že na dohodu je ještě brzy.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Podle relace ČRo - České Budějovice vyprší jihočeským nemocnicím koncem roku pětileté smlouvy se zdravotními pojišťovnami a nové dosud nejsou uzavřeny. V médiích se spekuluje o tom, že v ohrožení jsou nemocnice v Prachaticích a v Českém Krumlově.

Jihočeský hejtman Zimola proto svolal na pondělí na krajský úřad schůzku zástupců zdravotních pojišťoven, vedení kraje a nemocnic. Všeobecná zdravotní pojišťovna však na pozvánku reagovala tiskovým prohlášením, ve kterém oznámila, že na dohodu je ještě brzy.

Tiskové prohlášení VZP:
V pozvání se uvádí, že pan hejtman předpokládá k uvedenému dni předložení návrhů rámcových smluv na další pětileté období pro všechny jihočeské nemocnice. A to ve stávajícím rozsahu péče. Zdůrazňujeme, že jsme vázáni memorandem zdravotních pojišťoven o restrukturalizaci lůžkového fondu za účelem jeho optimalizace a pokračovat v jednání s nemocnicemi budeme po dosažení dohody napříč zdravotními pojišťovnami.

Zároveň se z jednání omluvila jak ředitelka budějovické pobočky VZP, tak zástupkyně Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Schůzka se tedy nakonec uskutečnila jen mezi zástupci kraje a řediteli nemocnic.

Náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví za ČSSD Ivana Stráská se domnívá, že za neúčastí pojišťoven stojí ekonomické důvody.

"Mám pocit, že pojišťovny zápolí s nedostatkem peněz. Je vidět, že hledají cestu, jak ušetřit, ale my si myslíme, že by to nemělo být na úkor jihočeských nemocnic, protože tady je síť optimální. Jihočeský kraj je jeden z nejlevnějších poskytování zdravotní péče. Pokud se týče průměrného počtu lůžek, jsme níž, než je průměr republiky. Takže nechápeme, proč by měl být nějaký důvod k redukci sítě," uvedla v ČRo - České Budějovice Ivana Stráská.

To si myslí i další účastník schůzky předseda představenstva a.s. Jihočeské nemocnice Martin Bláha. "Úhradová vyhláška na příští rok ještě není. Takže musí jednat a přijít s návrhy rámcových smluv, které, pokud chtějí opravdu ušetřit, musí snižovat rozsah péče. A to je to, co my nechceme," řekl Bláha.

Nemocnice v Prachaticích je již pod ekonomickým tlakem a personál nedávno souhlasil se snížením platů o dva tisíce korun na osobu.

Podle ředitele prachatické nemocnice Michala Čarvaše by potřebovali minimálně dva měsíce dopředu vědět, zda smlouvy budou či nikoli, aby to mohli včas oznámit zaměstnancům a provést organizační změny, např. likvidovat oddělení. "Pojišťovny se s námi neustále nebaví, takže nevíme, na čem jsme," řekl Čarvaš.

Další schůzka mezi pojišťovnami a nemocnicemi by měla být na jihu Čech 18.října. Ale ani na ní se zřejmě nic nevyřeší. "Já se domnívám, že je ještě příliš brzo toho osmnáctého. Myslím si, že se to potáhne skutečně zřejmě až do konce roku a že to bude soustavný boj až do posledních dní tohoto roku," dodal Bláha z a.s. Jihočeské nemocnice.

www.tribune.cz

cinCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky