Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 01. březen 2021 | Svátek má Bedřich
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Dítě mi nastupuje na školu. Dostanu daňovou úlevu i za září?

Dítě mi nastupuje na školu. Dostanu daňovou úlevu i za září?

11.10.2012 08:47
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: Pavel Vítek
Na září mi na dceru nedali daňovou úlevu, ačkoli plynule přechází z SŠ na VŠ. Zápis je totiž až 1. října. Myslím si, že úleva by měla být i za září. Postupuje mzdová účtárna správně, ptá se čtenářka poradny Medical Tribune.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

1. mám v práci nárok na daňovou úlevu na studenta, když dcera v červnu ukončila SŠ maturitou a nastupuje na soukromou VŠ, kdy zápis je až 1.10.2012? V práci mi totiž za září na dceru nedali daňovou úlevu, i když plynule přechází na VŠ. Za to, že je zápis až 1.10. a potvrzení vydávají tentýž den, dcera nemůže.

2. syn neudělal na VŠ státnice, bude je dělat v náhradním termínu, škola mu ke konci května ukončila docházku. Platil si tedy zdravotní pojištění. Nyní začal ještě studovat další VŠ, zápis byl 14.9.2012 a v práci dostanu na něj daňovou úlevu až za říjen, za září prý nemá nárok. Mám dojem, že by měla být úleva i za září. Je to tak?

Odpovídá Pavel Vítek, daňový poradce č. 2756 z daňové a účetní kanceláře DATES

Pokud jde o daňové úlevy, pak je rozdíl mezi jejich uplatněním vdaný okamžik, tj. vokamžik zpracování Vaší mzdy a mezi nárokem na jejich uplatnění, který lze po prokázání skutečností rozhodných pro uplatnění slevy uplatnit zpětně vdaňovém přiznání nebo ročním zúčtování. Znamená to, že vokamžiku, kdy mzdová účtárna nemá kdispozici potřebná potvrzení, neuplatní úlevu, tj. nesníží zálohu na daň. Po jejich doložení však buď mzdová účtárna provede roční zúčtování daně, ve kterém dodatečně úlevu uplatní nebo máte jako každý poplatník nárok na podání daňového přiznání kdani zpříjmu fyzických osob a kde můžete slevu uplatnit.

Pokud tedy děti pokračují vřádném studiu a nepřekročí věk 26 let, budete mít nárok na čerpání daňového zvýhodnění či daňového bonusu. Vpopsaném případě však mzdová účtárna postupovala správně, neboť nemá-li vdané době důkaz o splnění podmínek pro uplatnění zvýhodnění, neuplatní ho při stanovení měsíčních záloh na daň.

VHradci Králové dne 9.10.2012

Pavel Vítek

Daňový poradce č. 2756

Daňová a účetní kancelář DATES

www.tribune.cz



Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky