Přeskočit na obsah

Asociace nemocnic i lékaři odmítají smlouvy s pojišťovnami

Pojišťovny vypověděly loni všem nemocnicím smlouvy, nové mají být platné od ledna 2013.

Plán na zrušení akutních lůžek ve 12 nemocnicích oznámil v pondělí novinářům ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák. Akutní lůžková péče má být transformována na jiný typ, například na lůžka jednodenní zdravotnické péče, uvedl.

Po redukci podle něj zbude v českých zdravotnických zařízeních kolem 50.000 akutních lůžek. Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek k tomu dodal, že "zdravotní péče především v oblasti akutní lůžkové péče nebude žádným způsobem ohrožena".

S názorem pojišťoven a ministerstva ale krizový štáb nemocnic, pacientů a odborů nesouhlasí. "Bez rozhodování jakéhokoli orgánu odpovědného občanům a v rozporu s dohodami učiněnými v některých krajích chtějí zrušit 30 nemocnic, 12 hned a dalších 18 v krátké době. Ve 101 nemocnicích chtějí omezit péči," uvedl dnes štáb.

"Jen hlupákům může být určeno ujištění ministerstva i pojišťoven, že nemocniční péče nebude omezena," sdělili mluvčí štábu, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala.

Krizový štáb kvůli tomu vyzval všechny nemocnice, aby nepodepisovaly s pojišťovnami nové smlouvy.
Výpovědi smluv vyprší všem nemocnicím na konci letošního roku. Podle šéfa VZP nabídnou pojišťovny nemocnicím v "drtivé většině" dlouhodobé smlouvy. "Takže žádný problém s dostupností zdravotní péče od 1. ledna příštího roku nevznikne a ani nehrozí, že by vznikl," prohlásil v pondělí.

Pojišťovny ale navrhují takové smlouvy, které nemůže žádná odpovědná nemocnice podepsat, uvedl krizový štáb zdravotníků a pacientů. "VZP již dala k dispozici návrh smlouvy, podle které by byla od 1. ledna 2013 uzavřena pouze rámcová smlouva bez vymezení rozsahu a struktury poskytované péče.

Platnost smlouvy by skončila, pokud by nemocnice do šesti měsíců nepřistoupila na rozsah a strukturu péče vyžadované pojišťovnou. Tím jsou ohroženy všechny nemocnice bez ohledu na umístění v listině pojišťoven," míní mluvčí štábu.

Štáb sdružuje Asociaci českých a moravských nemocnic, Asociaci krajských nemocnic, Svaz pacientů, Národní radu osob se zdravotním postižením, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče a Lékařský odborový klub. Podporují jej další odborové organizace a Česká lékařská komora.

ver

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…