Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 11. srpen 2020 | Svátek má Zuzana
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Platy lékařů příští rok neporostou, nezvýší se ani úhrady za péči

Platy lékařů příští rok neporostou, nezvýší se ani úhrady za péči

01.11.2012 07:51
Zdroj: ČTK
Lékaři a další zdravotníci příští rok už nedostanou přidáno. Neporostou ani úhrady za zdravotní péči. Zdravotní pojišťovny by za ni měly vydat maximálně tolik, kolik vyberou na pojistném. Počítá s tím nová úhradová vyhláška na rok 2013.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Novinářům to po jednání kabinetu řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Cílem je zlepšit finanční kondici systému zdravotního pojištění. Ministerstvo proto navrhuje 14 opatření. Vláda je vzala na vědomí.

"Velmi mě mrzí, že nemůžeme jako v předchozích dvou letech dál razantně zvyšovat platy, ale systém je opravdu v určitém deficitu," uvedl Heger. Podle něj je potřeba navíc "brát i ohled na okolí". Podotkl, že pracovníkům v jiných oborech veřejných služeb platy v poslední době spíš klesají.

Lékařské odbory zváží další postup. První protest uspořádají společně s lékaři z dalších zemí Visegrádu - ze Slovenska, Maďarska a Polska - už 20. listopadu. Podle šéfa Lékařského odborového klubu (LOK) bude akce sice jen symbolická, bude ale představovat jen první krok.

"Pokud to někdo bude bagatelizovat a bude si myslet, že si dál může dělat, co chce, a neplnit písemné závazky, tak my musíme vypracovat projekt, který bude účelnější," řekl dnes novinářům Engel. Podle něj by se případná "silná a účinná" akce mohla konat až po Novém roce.

Lékaři kvůli příjmům a dalším podmínkám začali hromadně podávat výpovědi už před dvěma lety v protestní akci Děkujeme, odcházíme. Práci chtěla opustit čtvrtina nemocničních doktorů. "Nic účinnějšího nikdo zatím nevymyslel než dát vale tomu systému a postavit to hop nebo trop," podotkl předák.

Pod tlakem akce Děkujeme, odcházíme se Heger s odbory dohodl na zvýšení platů a podepsal s nimi memorandum. V minulém roce si od března doktoři přilepšili o 5000 až 8000 korun. Průměrný příjem jim tak stoupl ze 48.000 na 60.000 korun. Letos se měly platy zdravotníků podle dohody zvednout o deset procent.

Kvůli nepříznivé ekonomické situaci to nakonec mělo od ledna být jen o 6,25 procenta. Od pololetí se pak mělo případně přidávat ještě o 3,75 procenta. Odbory tvrdí, že všude příjmy nerostly. Příští rok se měli lékaři podle memoranda dostat na 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi.

Rychlý pozitivní dopad na systém zdravotního pojištění bude podle Hegera mít úhradová vyhláška o hrazení péče, kterou jeho úřad chystá. Ministr ji označil za restriktivní. Za péči prý zdravotní pojišťovny vydají nejvýš tolik, kolik vyberou na pojistném. "Nelze očekávat nárůst úhrad nebo jen omezený," uvedl Heger.

Ministerstvo určí výši úhrad, pokud se lékaři jednotlivých odborností a zdravotnická zařízení s pojišťovnami nedohodnou. Ani letos se to nepodařilo, takže Hegerův úřad připravuje vyhlášku. Nemocnice a doktoři dostávali dosud většinou každoročně vždy o něco víc peněz než v předchozím roce. Úhrady se zvedaly o pár procent.

Ministerstvo se je snažilo v mnoha oblastech péče zmrazit už letos, nakonec ale zdravotníkům ustoupilo a pravidla zmírnilo.

ČTK
ktkCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky