Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 01. březen 2021 | Svátek má Bedřich
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Jak správně zdanit příjmy

Jak správně zdanit příjmy

12.03.2013 09:22
Zdroj: Daňová a účetní kancelář DATES
Autor: Pavel Vítek
Celá řada daňových otázek souvisí s vedlejším zaměstnáním lékařů, kteří jsou na část úvazku zaměstnáni v nemocnici a na část v soukromé ambulanci na dohodu. Jak tento příjem danit? ptá se čtenář poradny Medical Tribune.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Jsem lékař zaměstnaný v nemocnici na poloviční úvazek. Současně pracuji pro soukromou ambulanci na "dohodu o pracovní činnosti", kde měsíční příjem je maximálně 10 tisíc Kč. Jak mám tento příjem danit? Jak má toto danit soukromá ambulance? Je nějaké finanční či časové omezení prací na dohodu/švarc-systém? Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním u dohod?

Odpovídá Pavel Vítek, daňový poradce č. 2756 z daňové a účetní kanceláře DATES.

Pokud jde o zdanění příjmu za souběhu dvou příjmů, je nutné si od obou zaměstnavatelů vyzvednout potvrzení o výši příjmů a zálohách sražených na daň a sestavit i podat za svoji osobou daňové přiznání kdani zpříjmu fyzických osob nejpozději do 1.4.2013 (31.3.2013 připadá na neděli). Vdaňovém přiznání uvedete vpříjmech ze závislé činnosti (§6) oba příjmy a zálohy sražené zaměstnavateli se Vám odečtou od výsledné vypočtené daňové povinnosti. Vpřípadě vzniku nedoplatku je nutné jej uhradit do termínu pro podání DP, vpřípadě že vznikne vratitelný přeplatek, je žádost o jeho vrácení součástí formuláře daňového přiznání.

Ksamotné dohodě o pracovní činnosti lze uvést toto. Jedná se o práci, která nesmí vprůměru týdně překročit polovinu stanovené pracovní doby. Vpřípadě, že příjem ztéto dohody (a to i daný pouze smlouvou) překročí 2.499,- Kč, podléhá dohoda platbě pojistného (sociální, nemocenské a zdravotní). Od 5.000,- Kč měsíčně pak podléhá i záloze na daň, do této částky vpřípadě, že jste u zaměstnavatele nepodepsal prohlášení, by se dohoda danila pouze daní srážkovou, jíž by nebylo nutné dále vypořádávat (příjem by se dále do daní zpříjmu nikde neuváděl). Ve Vašem případě je jisté, že zdohody je pojistné odváděno a že podléhá zálohové dani a proto bude nutné podat daňové přiznání. Výše příjmu na dohodu není nijak omezena.

Pavel Vítek – daňový poradce č. 2756

Daňová a účetní kancelář DATESCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky