Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 22. duben 2021 | Svátek má Evžénie
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Péče o lidi po hospitalizaci má být dostupnější a přehlednější

Péče o lidi po hospitalizaci má být dostupnější a přehlednější

15.05.2013 07:44
Zdroj: ČTK
Autor: Zdeněk Meitner
Současná situace v následné a dlouhodobé péči je podle náměstka ministra zdravotnictví Ferdinanda Poláka (foto) neuspokojivá. Úroveň služeb má být jednotná a systém umožní porovnávání zařízení. Stejná péče by měla být v různých zařízeních za stejné peníze.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Ministerstvo zdravotnictví chystá změny v péči o pacienty, která následuje po hospitalizaci. Má být přehlednější a dostupnější.

Současná situace v takzvané následné a dlouhodobé péči je podle náměstka ministra zdravotnictví Ferdinanda Poláka neuspokojivá. Systém je podle něj zastaralý a nesplňuje požadavky na dostupnost a je také se obtížně financuje.

Návrhy ministerstva na změny prezentoval v úterý při zahájení brněnských veletrhů Medical Fair a Rehaprotex.

"Je potřeba, aby zmizela situace, kdy dva pacienti s naprosto stejnými potřebami leží na dvou různých lůžkách s jinými službami a za jiných podmínek a třetí třeba leží doma a využívá terénní služby. Smyslem změn je, aby pacient dostal přesně takovou péči, jakou potřebuje," řekl Polák.

Systém by měl být přehlednější a ufinancovatelný, protože počet starších lidí se zdravotními problémy bude přibývat. Dostupnost péče by měla být podle Poláka lepší a dopad na veřejné zdravotní pojištění neutrální.

Má vzniknout "kuchařka", podle níž bude jasně dáno, jakou péči konkrétní pacient potřebuje a kde ji dostane. Ti budou také klasifikováni podle předem daných pravidelných testů. Zařízení, která budou poskytovat zdravotní i sociální péči, mají být registrována a uvedena v databázi.

"Úroveň služeb by měla být jednotná a systém umožní porovnávání a hodnocení jednotlivých zařízení. Stejná péče by také v budoucnu měla být v různých zařízeních za stejné peníze," plánuje Polák. Pacienti tak získají jistotu, kolik zaplatí, a zařízení zase jistotu, kolik peněz dostanou.

Cílem změn je i zkrácení pobytu na akutních lůžkách, a tedy úspory. "Zatím však nemůžeme tato lůžka rušit od zeleného stolu, protože mnohé pacienty není kam přeložit. Je potřeba jednotlivé péče postupně provázat," vysvětlil Polák.

Obec s rozšířenou působností, pod níž pacient trvalým bydlištěm spadá, by se také měla prakticky ihned dozvědět o tom, že je pacient hospitalizován. "Přelomová věc spočívá v tom, že sociální odbor se o pacientovi dozví a ihned se může zahájit řízení o přidělení příspěvku na péči. Na něm jsou tito lidé často závislí," uvedl Polák.

Zdeněk Meitner

ČTKCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky