Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 27. listopad 2020 | Svátek má Xenie
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Platí mě zaměstnavatel správně?

Platí mě zaměstnavatel správně?

26.05.2013 23:10
Zdroj: www.tribune.cz
Zdravotnický záchranář s vysokoškolským titulem a registrací, jenž je po nástupní praxi, se ptá poradny Medical Tribune, zda má zaměstnavatel právo jej ponechat v 9. platové třídě i přesto, že pracuje bez odborného dohledu.

Jsem vystudovaný zdravotnický záchranář (s vysokoškolským titulem), mám registraci i nástupní praxi a od 1.1.2013 pracuji na operačním středisku zdravotnické záchranné služby. Při nástupu jsem byl zařazen do 9.platové třídy, nicméně zkušební doba mi skončila, začal jsem pracovat bez odborného dohledu, ale na dotaz, zda bych neměl být přeřazen do vyšší platové třídy se mi dostalo odpovědi, že do ní budu přeřazen po 1 roce.

Chtěl bych se zeptat, zda má zaměstnavatel právo mě ponechat v 9.platové třídě i přesto, že pracuji bez odborného dohledu a má zodpovědnost při práci rozhodně není malá. Jediný dokument, který jsem ke svému problému nalezl je nařízení vlády č. 222/2010 Sb. (viz. http://www.mpsv.cz/files/clanky/8980/Katalog_praci_UZ_1_10_2010.pdf), dle kterého, pokud to správně chápu, jsem měl být dokonce od začátku pracovního poměru zařazen do 10.platové třídy.

Odpovídá Mgr. Viktorie PLÍVOVÁ, ředitelka odboru komunikace s veřejností a tisková mluvčí Ministerstva zdravotnictví ČR, na základě vyjádření odborného útvaru MZ.

Dosažení určité kvalifikace nárok na platové zařazení nezakládá. Podle § 123 odst. 2 zákoníku práce a § 3 odst. 1 nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, v platném znění, totiž zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platové třídy, ve které je podle katalogu prací zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon na něm požaduje. Ustanovení § 2 citovaného nařízení vlády pouze vymezuje nejnižší kvalifikační stupeň požadovaný pro zařazení do konkrétní platové třídy.

Zaměstnavatel tedy zařadí zaměstnance do platové třídy, ve které je v katalogu prací zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon na něm požaduje, a skutečnost, že zaměstnanec získal osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, nárok na určité platové zařazení nezakládá.

Z výše uvedeného vyplývá i oprávnění zaměstnavatele určit, zejména podle provozních podmínek pracoviště, okruh zaměstnanců pracujících samostatně.

Po ostatních zaměstnancích pak zaměstnavatel může požadovat, i když jinak splňují všechny podmínky pro poskytování zdravotní péče bez odborného dohledu, výkon práce pod odborným dohledem. Podmínkou pro takovýto postup ovšem je, že zaměstnanec nemá v pracovní smlouvě nebo jiným závazným způsobem výslovně sjednáno, že poskytuje zdravotní péči bez odborného dohledu.

www.tribune.cz



Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky