Přeskočit na obsah

Platí mě zaměstnavatel správně?

Jsem vystudovaný zdravotnický záchranář (s vysokoškolským titulem), mám registraci i nástupní praxi a od 1.1.2013 pracuji na operačním středisku zdravotnické záchranné služby. Při nástupu jsem byl zařazen do 9.platové třídy, nicméně zkušební doba mi skončila, začal jsem pracovat bez odborného dohledu, ale na dotaz, zda bych neměl být přeřazen do vyšší platové třídy se mi dostalo odpovědi, že do ní budu přeřazen po 1 roce.

Chtěl bych se zeptat, zda má zaměstnavatel právo mě ponechat v 9.platové třídě i přesto, že pracuji bez odborného dohledu a má zodpovědnost při práci rozhodně není malá. Jediný dokument, který jsem ke svému problému nalezl je nařízení vlády č. 222/2010 Sb. (viz. http://www.mpsv.cz/files/clanky/8980/Katalog_praci_UZ_1_10_2010.pdf), dle kterého, pokud to správně chápu, jsem měl být dokonce od začátku pracovního poměru zařazen do 10.platové třídy.

Odpovídá Mgr. Viktorie PLÍVOVÁ, ředitelka odboru komunikace s veřejností a tisková mluvčí Ministerstva zdravotnictví ČR, na základě vyjádření odborného útvaru MZ.

Dosažení určité kvalifikace nárok na platové zařazení nezakládá. Podle § 123 odst. 2 zákoníku práce a § 3 odst. 1 nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, v platném znění, totiž zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platové třídy, ve které je podle katalogu prací zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon na něm požaduje. Ustanovení § 2 citovaného nařízení vlády pouze vymezuje nejnižší kvalifikační stupeň požadovaný pro zařazení do konkrétní platové třídy.

Zaměstnavatel tedy zařadí zaměstnance do platové třídy, ve které je v katalogu prací zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon na něm požaduje, a skutečnost, že zaměstnanec získal osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, nárok na určité platové zařazení nezakládá.

Z výše uvedeného vyplývá i oprávnění zaměstnavatele určit, zejména podle provozních podmínek pracoviště, okruh zaměstnanců pracujících samostatně.

Po ostatních zaměstnancích pak zaměstnavatel může požadovat, i když jinak splňují všechny podmínky pro poskytování zdravotní péče bez odborného dohledu, výkon práce pod odborným dohledem. Podmínkou pro takovýto postup ovšem je, že zaměstnanec nemá v pracovní smlouvě nebo jiným závazným způsobem výslovně sjednáno, že poskytuje zdravotní péči bez odborného dohledu.

www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…