Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 27. květen 2020 | Svátek má Valdemar

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Máme hodně zdravotních pojišťoven?

Máme hodně zdravotních pojišťoven?

28.05.2013 13:49
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: ing. Pavel Pokorný
Opravdu by bylo dobré mít pouze 1 zdravotní pojišťovnu, centrálně řízenou neúplatným úředníkem? A jaké jsou provozní náklady zdravotních pojišťoven? Čtěte úvahu ing. Pavla Pokorného, který vyučuje informatiku na Vysoké škole ekonomické...

Máme 7 zdravotních pojišťoven. V Německu jich mají asi 200, v Rakousku, které má méně obyvatel než Česko, asi 20 (viz odkazy na WHO dole). V diskuzích a blozích se volá po slučování pojišťoven, asi tím diskutující myslí centralizované hospodaření řízené osvíceným soudruhem. Proč obdobně nevolají po jednom státním stavebním podniku pro státní a veřejné stavby? Když mohou kraje vlastnit nemocnice, proč ne stavební podniky?
V diskuzích se vyčítá VZP, jak hospodaří s těmi asi 4 % z vybraného pojištění podle vyhlášky ministerstva financí, které smí dát na vlastní režii. Nebylo by správnější jít za poslancem, ať někdo navrhne změnu toho procenta či ať se tato možnost "osvícenému" Kalouskovi vezme a budou jí mít poslanci?


A proč nedoplnit do vyhlášky další % o maximální výši odměn úředníkům pojišťoven? Stačí přidat 1 řádek.
A proč lidé nečtou výroční zprávy pojišťoven, třeba výroční zprávu VZP, kde mají všechny údaje, co VZP s jejich penězi dělala? Ano, čtení výročních zpráv je složité, výroční zprávy se dělají tak, aby se informace schovaly do "křoví", ale když hledáte, tak je najdete. A všimněte si, že zprávu za rok 2012 VZP ještě nemá, a to je květen!

Máme zdravotních pojišťoven málo, je potřeba "rozbít" velké molochy" typu VZP na menší, viz graf, aby žádná nebyla dominantní na trhu s rizikem zneužívání tohoto postavení. Pokud totiž zdravotnické zařízení nezíská další smlouvu s dominantní VZP, která tvoří asi 60 % trhu, tak při vypovězení smlouvy přijde zdravotnické zařízení o 60 % tržeb a může skončit, město tak přijde o nemocnici, lidé o svého lékaře. Co na to Úřad na ochranu hospodářské soutěže?

Pokud vás režijní náklady pojišťoven zajímají detailně, tak jsou dány "Sobotkovou" vyhláškou č. 418/2003 Sb., kde je krásný vzorec: L=(PC:100)x(-0,3/Pxp+3,41+0,3/Px100), kde p + P jsou počty pojištěnců. Náklady tedy závisí na počtu pojištěnců, pro rok 2011 to bylo u VZP 3,36 %, viz její výroční zpráva. Pokud tedy odvádíte zdravotní pojištění VZP, tak ta si z něho odloupne toto své procento (z každých vašich 30 Kč odvedených státu si VZP vezme za správu pojištění 1 Kč).
Již chápete, proč je nutné maturovat z matematiky, aby si politici nemohli dělat, co je napadne, jinak budete vy ti hloupí?
Výše procenta na režii pojišťovny mě připadá odpovídající, přesto některé pojišťovny měly problém ho dodržet. A je potřeba začít snižovat i provozní náklady zdravotních pojišťoven, lidé musí šetřit, tak ať šetří i zdravotní pojišťovny, stačilo by začít snižovat o desetiny procent ročně (tedy o promile).

Pokud vás to zajímá podrobně, vezměte Google Translator a čtěte:
Statistické údaje na WHO.int podle zemí
Zdravotnické systémy v přechodu podle zemí

ing. Pavel Pokorný, www.tribune.cz

autor vyučuje na Vysoké škole ekonomické v Jindřichově Hradci obor informatikaCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky