Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 29. říjen 2020 | Svátek má Silvie
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Nemocnicím v Plzeňském kraji roste ztráta do stamilionů

Nemocnicím v Plzeňském kraji roste ztráta do stamilionů

20.09.2013 07:06
Zdroj: ČTK
Autor: Lada Pešková
Až ke 300 milionům korun se může podle odhadů hejtmanství dostat letošní ztráta nemocnic Plzeňského kraje. Jejich ztráta je každý rok vyšší. Kraj ji pokrývá z rozpočtu jako takzvanou službu obecného hospodářského zájmu.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Předloni byla ztráta krajských nemocnic 131 milionů, loni už 225 milionů korun a letos bude ještě vyšší. Na vině je hlavně špatná úhradová vyhláška, protože nemocnice nedostanou zaplaceno podle toho, kolik výkonů skutečně provedou, řekl krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD).

Loni kraj původně předpokládal, že roční ztráta bude kolem 149 milionů korun, nakonec se vyšplhala na 225 milionů. Podíl na tom měla zejména největší krajská nemocnice v Klatovech. Kvůli stěhování do nového objektu musela částečně omezit provoz a pokles se projevil i na výsledku hospodaření, vysvětlil Šimánek.

Letos kraj odhadoval propad hospodaření čtyř nemocnic a dvou léčeben dlouhodobě nemocných na 230 až 240 milionů, na konci července to bylo už 143 milionů korun. Podle radního je ale těžké v září nebo v říjnu hospodaření na příští rok odhadovat. "Pak se v prosinci nebo v lednu objeví nová úhradová vyhláška a všechno je jinak," poznamenal.

Největší podíl na ztrátě, až 60 procent, má i letos klatovská nemocnice, kde se zvedla obsazenost lůžek a až o pětinu počet provedených výkonů. "Bohužel ty peníze za těmi výkony nejdou. To, co proklamoval bývalý ministr (Leoš) Heger, že peníze půjdou za pacientem, není pravda. Nemocnice pořád dostávají zálohové platby. A i když navýší výkonnost, ty peníze za nimi nejdou," řekl Šimánek.

Opoziční ODS vedení kraje kvůli propadu nemocnic kritizuje. Zvyšování plateb na služby obecného hospodářského zájmu podle ní už ohrožují finanční zdraví kraje. "Výsledky fungování Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje jsou tristní a počínání placených členů dozorčích rad jednotlivých nemocnic nulové," uvedla ODS v tiskové zprávě.

Kraj už centralizoval všechny možné nákupy materiálu. Podle Šimánka se vypisuje veřejná soutěž vždy na dva roky a úspory jsou jen v desítkách milionů korun. Hejtmanství se proto snaží vyjednávat o navýšení plateb, aby nemocnice dostaly zaplaceno za provedené výkony, včetně zvýšené výkonnosti.

Lada Pešková

ČTKCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky