Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 29. říjen 2020 | Svátek má Silvie
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

ARO jsou v ČR podfinancovaná, shodli se lékaři v Brně

ARO jsou v ČR podfinancovaná, shodli se lékaři v Brně

20.09.2013 07:13
Zdroj: ČTK
Autor: Barbora Měchurová
Anesteziologicko-resuscitační oddělení jsou v ČR podfinancovaná a nemocnice na ně musí doplácet. Shodli se na tom lékaři, kteří se zúčastnili 20. kongresu České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ČSARIM) v Brně.

Například Fakultní nemocnice Brno za prvních osm měsíců letošního roku podle jejích zástupců tratí na nejzávažnějších případech, které na ARO skončily, 36 milionů korun. Řešením je podle lékařů zvýšení spoluúčasti lidí na zdravotní péči a vyšší úhrady od pojišťoven.

"Situace se stává téměř obtížně řešitelnou," řekl předseda ČSARIM Karel Cvachovec. Nemocnice podle něj budou muset jít cestou určení priorit ve zdravotnické péči. "Existují situace, které jsou odložitelné, a s tím je třeba počítat. Naše veřejnost je zvyklá, že čekací doby v nemocnicích jsou minimální. Obávám se, že pokud budou chtít platit stejné nebo o málo vyšší příspěvky, tak si na čekání budou muset zvyknout," uvedl Cvachovec.

Právě na ARO se ale často dostávají případy, které se musí řešit ihned a bývají náročné z lékařské i finanční stránky. Pod ARO spadají také anesteziologové, bez nichž se v nemocnici neobejde téměř žádný výkon. Podle lékaře Pavla Ševčíka projde rukama anesteziologů kvůli nějakému výkonu zhruba deset procent všech obyvatel ČR ročně.

"Oblast anesteziologie a intenzivní medicíny může být oprávněně považována za páteř českého nemocničního systému," uvedl Cvachovec. V ČR pracuje zhruba 2000 anesteziologů. Na lůžka resuscitačních pracovišť se loni dostalo 33.000 bezprostředně na životě ohrožených lidí, čtyři pětiny z nich se vrátily zpět do života.

Spoluúčast lidí na zdravotní péči je podle Cvachovce v ČR zhruba 16 procent, v Evropě je přitom běžná spoluúčast 24 procent. "Není na místě podlehnout panice, že někdo nebude ošetřen, ale je třeba udávat priority," podotkl Cvachovec.

"Naším partnerem jsou zdravotní pojišťovny, z našeho pohledu je proto řešením zvýšení úhrad za státní pojištěnce," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová. Situace je podle ní natolik špatná, že řešení bude nezbytné přijmout do konce roku.

Barbora Měchurová

ČTKCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky