Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 05. srpen 2021 | Svátek má Kristián

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Zkušené pěstouny často školí nezkušení lidé

Zkušené pěstouny často školí nezkušení lidé

18.12.2013 12:02
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: Jan Peluňka
Redakce Medical Tribune nabízí další pohled na novelu zákona sociálně právní ochraně dětí. Dlouhodobý pěstoun Jan Peluňka v následujícím komentáři vysvětluje, v čem je podle něj současná novela zákona o sociálně právní ochraně dětí problematická. „Nezřídka se stává, že i zkušené pěstouny školí lidé sice dostatečně vzdělaní, avšak naprosto nezkušení,“ říká Jan Peluňka (na fotografii se svou rodinou)...

Novela zákona platí už téměř rok. Dopady této legislativy jsou velmi rozporuplné. Na straně jedné novela znamená uvedení přechodné pěstounské péče do praxe (podle staré úpravy sice přechodná pěstounská péče byla možná, ale pro její značné podfinancování prakticky neexistovala), což je obrovsky přínosné. Na straně druhé znamená pro některé dlouhodobé pěstouny radikální změnu podmínek "za chodu", aniž by existovalo nějaké přechodné období.

Znevýhodnění rodin s postiženými dětmi

Pro některé větší rodiny a rodiny pečující o děti s postižením je novela jasným signálem k jejich likvidaci.

Zatímco podle staré úpravy mohli odměnu pěstouna pobírat oba manželé, letos už to není možné. Je to stejně nelogické, jako kdyby oba manželé nesměli vykonávat jakékoliv jiné povolání.

Představte si zákonnou normu, která by např. umožňovala, aby oba manželé pracovali jako učitelé, ale mzdu by mohl pobírat jen jeden. Vmnoha rodinách přitom není možné po přijetí novely logisticky zvládnout péči o děti, které jim byly svěřeny před přijetím novely, přičemž ne vždy se jedná o velké rodiny.

Stačí jedno dítě s hendikepem vyžadující každodenní doprovod do školy a rázem se vám vedle něj do rodiny další nemusejí vejít, protože druhá pečující osoba musí do práce."Největší problémy" vnímáme každý jinak. Jinak je vnímají pediatři, jinak pracovníci ústavních zařízení, jinak sociální pracovnice a jinak dlouhodobí pěstouni. Nejproblematičtější je podle mě rychlost, s jakou byla novela uvedena do praxe. Systém nebyl připraven na tak rozsáhlé změny, neexistuje žádné přechodné období a nebyla naplněna očekávání dlouhodobých pěstounů. Systém školení pěstounů a síť podpůrných služeb - to je katastrofa.

Nezřídka se stává, že i zkušené pěstouny školí lidé sice dostatečně vzdělaní, avšak naprosto nezkušení. Připomíná to situaci, kdy by adepty na získání řidičského oprávnění učil řídit konstruktér, který ví přesně, jak pracuje motor, převodovka a bezpečnostní systémy v autě, ale nikdy neřídil auto v ostrém provozu za nepříznivého počasí.


Novela jako silové řešení

Vsouvislosti se samotnou novelou zákona vyvstává otázka, proč byla vlastně schválena a hlavně, proč vtakové rychlosti a spěchu. O pravých příčinách můžeme jen spekulovat. Avšak faktickým důvodem byla koaliční převaha v poslanecké sněmovně, která v závěru přehlasovala jak senát, tak prezidentské veto. Závěrečné hlasování proběhlo podle pravidla stranické poslušnosti.

Bylo to silové řešení bez dostatečné diskuse, což je u tak klíčového zákona průšvih. Můžeme spekulovat, proč jsou dávky pěstounské péče vypláceny prostřednictvím S-karet, proč došlo ke skokovému navýšení kontrol pěstounských rodin a k vyplácení příspěvků doprovázejícím organizacím, které tím fakticky přebírají úlohu státu, proč je možné za školení pěstounů a sociálních pracovnic účtovat horentní sumy vyplácené právě z příspěvku na
výkon pěstounské péče.

Očekáváme nástup nového ministra a není vyloučeno personální zemětřesení, které by mohlo zcela změnit koncepci transformace péče o ohrožené děti. Bylo by velmi užitečné, kdyby došlo k přerušení slepého přejímání zahraničních systémů, které ve svých domovinách podléhají tvrdé kritice pro jejich nízkou úspěšnost a vysokou nákladnost. Český systém NRP byl až do loňského roku poměrně unikátní a vysoce úspěšný. Nebyl ideální, ale rozhodně by nemělo dojít k jeho likvidaci.

Jan Peluňka, www.tribune.cz

autor je dlouhodobý pěstounCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky